REKLAMA

Kukiz'15 chce internetowego głosowania w wyborach już za rok

  • Autor: PAP/MN
  • 03 września 2017 09:01
Kukiz'15 chce internetowego głosowania w wyborach już za rok Tyszka przypomniał, że kilka państw umożliwia już taką formę głosowania - m.in. Estonia i Szwajcaria. (fot. youtube)

Kukiz'15 chce, żeby Polacy mieli prawo do głosowania przez internet (i-voting). - Wciąż konsultujemy się w tej sprawie – powiedział wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’ 15 Stanisław Tyszka.

• Kukiz'15 proponuje wprowadzenie tej formy głosowania w Polsce, najlepiej już za rok, przy okazji referendum konsultacyjnego

• Jak zaznaczył Tyszka, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku w Estonii w ten sposób oddało głos już ponad 30 proc. wyborców.

• Politycy Kukiz'15 swoje pomysły dot. internetowych głosowań przedstawili prezydentowi Andrzejowi Dudzie przed wakacjami.

Ruch Kukiz'15 proponuje, żeby wprowadzić w Polsce możliwość głosowania przez internet. Ugrupowanie rozpoczęło w tym zakresie prace eksperckie i polityczne konsultacje. "Poprosiłem Biuro Analiz Sejmowych o opracowanie ekspertyzy dotyczącej technik głosowania przez internet w innych państwach" - powiedział Tyszka.

W piątek polityk ruchu Kukiz'15 spotkał się z ambasadorem Estonii w Polsce Harrim Tiido, z którym rozmawiał o rozwiązaniach w dziedzinie cyfryzacji.

"Pytałem ambasadora o głosowanie przez Internet (i-voting), które Estonia wprowadziła jako pierwsze państwo na świecie już w 2005 roku. Kukiz'15 proponuje wprowadzenie tej formy głosowania w Polsce, najlepiej już za rok, przy okazji referendum konsultacyjnego ws. Konstytucji" - napisał Tyszka na jednym z portali społecznościowych.

Jak zaznaczył polityk, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku w Estonii w ten sposób oddało głos już ponad 30 proc. wyborców. Jego zdaniem Estończycy "nigdy nie mieli problemów z zapewnieniem tajności i bezpieczeństwa takiego głosowania, między innymi, dzięki publicznemu testowaniu sytemu przez hakerów".

Czytaj też: Reparacje: Jakubiak nie oczekuje od Niemców niczego więcej, poza tym co zabrali

Tyszka przypomniał, że kilka państw umożliwia już taką formę głosowania - m.in. Estonia i Szwajcaria. "Inne kraje, takie jak Dania czy Norwegia mają już przetestowane takie systemy informatyczne" - dodał.

Politycy Kukiz'15 do pomysłu internetowych głosowań przekonują prezydenta Andrzeja Dudę. Swoje propozycje rozwiązań w tej sprawie przedstawili prezydentowi przed wakacjami.

"Głosowanie przez internet z pewnością zwiększyłoby frekwencję w referendum oraz zachęciło do udziału ludzi młodych oraz Polonię. Pytanie, czy w ciągu roku uda się opracować system informatyczny gwarantujący tajność i bezpieczeństwo głosowania, czy poradzi sobie z tym kancelaria prezydenta, ministerstwo cyfryzacji i Państwowa Komisja Wyborcza" - dodał poseł Kukiz' 15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA