REKLAMA

Kukiz'15 chce wprowadzenia wyborów do izb rolniczych

  • Autor: PAP/GP
  • 05 maja 2016 12:13
Kukiz'15 chce wprowadzenia wyborów do izb rolniczych Posłowie Kukiz'15 w Sejmie na konferencji prasowej. (fot.:twitter.com/kukiz15)

Wprowadzenie wyborów do izb rolniczych na najniższym możliwym poziomie, czyli sołectw oraz zmiana zasad finansowania izb rolniczych - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, autorstwa klubu Kukiz'15.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych jeszcze w czwartek zostanie złożony do marszałka Sejmu. Zdaniem posła, aktualne izby rolnicze nie spełniają podstawowej funkcji - reprezentacji całej branży, a projekt klubu Kukiz'15 umożliwi rolnikom współtworzenie realnego samorządu zawodowego.

Według Kukiz'15, podstawową wadą funkcjonowania obecnych izb rolniczych jest ich niska reprezentatywność dla ogółu osób czynnych zawodowo w rolnictwie oraz niska świadomość samego istnienia samorządu zawodowego, jego roli, zadań i przydatności dla społeczności.

Jak ocenił Sachajko, izby nie są zainteresowane poszerzaniem swojej bazy, a wręcz przeciwnie - podtrzymują rozwiązania, ułatwiające uzyskiwanie odpowiedniej pozycji przez poszczególnych członków organów statutowych.

Przeczytaj: Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego? Jest sondaż

Dlatego - klub Kukiz'15 - proponuje przeprowadzenie wyborów do izb rolniczych na najniższym możliwym poziomie, czyli sołectw. Według posłów Kukiz'15, aktywizacja lokalnych liderów społecznych pozwoli na realne funkcjonowanie samorządu rolników w całych kraju.

Kolejna zmiana to wprowadzenie innego sposobu finansowania izb rolniczych, polegająca na tym, że połowa obecnego finansowania izb rolniczych w formie odpisu z podatku rolnego powinna być zależna od woli rolnika.

Przeczytaj: Ministerstwo zdrowia rysuje zarysy Narodowego Programu Zdrowia

- Obecnie izby rolnicze są finansowane przez wszystkich rolników, każdy rolnik płaci dwa procent z podatku rolnego na finansowanie izb rolniczych. Taki system nie zmusza izb rolniczych do reprezentowania rolników. Zgodnie z naszą propozycją, izby rolnicze dostają 1 procent z podatku rolnego, a decyzja o drugim procencie jest w rękach rolników - mówił Sachajko.

Jak dodał, rolnicy zgodnie z projektem, mogą decydować, co chcą zrobić z jednym procentem z podatku rolnego - czy ma on dalej być przekazywany na izby rolnicze, czy też nie.

- Izby rolnicze powinny walczyć o rolników - zaznaczył Sachajko.

- Chcemy oddać samorząd w ręce rolników, (...) działacze partyjni nie mogą dalej zawłaszczać samorządu rolniczego - mówił poseł Norbert Kaczmarczyk (Kukiz'15).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tespis17 2016-05-06 21:55:22
    Przecież IR to od wielu lat PSL. Jestem za likwidacją IR.
  • Cookies 2016-05-06 10:37:01
    A może poprostu zlikwidować izby rolnicze? Po co one są wogóle? Mniej biurokracji!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA