REKLAMA

Kukiz'15 i PO nie poprą projektu ustawy o KAS

  • Autor: PAP/jk
  • 21 września 2016 11:51
Kukiz'15 i PO nie poprą projektu ustawy o KAS - Klub Kukiz'15 będzie wspierał inicjatywę, żeby tę służbę celną pozostawić w tej formie, jaka jest - zapewnił Andrzej Kobylarz. (Fot. Fotolia)

• Andrzej Kobylarz z Kukiz'15 twierdzi, że służbę celną należy pozostawić w tej formie, jaka jest.
• Również PO jest przeciwko zmianom. Przedstawione przez Janusza Cichonia argumenty przemawiają za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

- Służbę celną należy pozostawić w "tej formie, jaka jest"; zasługuje ona na naszą aprobatę i nie możemy pozwolić jej "zlikwidować całkowicie" - podkreślił poseł Kukiz'15 Andrzej Kobylarz w środę (21 września) w Sejmie.

Kobylarz wystąpił w sejmowej debacie nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną Służbę Celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej.

Założenia projektu trafne, ale...

Z kolei Błażej Parda z Kukiz'15 w trakcie dyskusji towarzyszącej pierwszemu czytaniu projektu wyliczał, że według autorów inicjatywy jej główne cele to m.in. zwiększenie skuteczności działania, likwidacja sporów kompetencyjnych, ujednolicenie bazy danych czy zmniejszenie kosztów działania.

- Wszystkie te cele są słuszne i popieramy je w całej rozciągłości - przyznał Parda. Dodał jednak, że jego ugrupowanie nie jest "do końca przekonane, czy tymi ustawami uda się je osiągnąć".

Jak podkreślił, omawiana inicjatywa to poselski projekt ustawy, który nie został poddany procesowi konsultacji. Według niego skutkuje to "pozbawieniem szerokiej grupy podmiotów możliwości zgłoszenia zastrzeżeń, propozycji zmian czy uwag", dzięki którym nowe przepisy mogłyby być - jego zdaniem - "bardziej dopracowane".

- Każda zmiana, w szczególności tak duża, niesie za sobą duże ryzyko niepowodzenia, chaosu i dezinformacji. Każdy nieprzemyślany zapis może spowodować duże straty dla naszych finansów - ocenił Parda. Zaapelował więc o "jak najdłuższy czas procedowania" przepisów, "tak, aby każdy podmiot miał prawo na spokojnie przedstawić swoje uwagi i propozycje".

Parda zwracał również uwagę na to, że "bardzo szczególną funkcję" będzie pełnił szef KAS. - Tak liczne uprawnienia i obowiązki będą wymagały na tym stanowisku nie tylko osoby zaufanej (...), ale przede wszystkim kompetentnej w wielu bardzo różnych dziedzinach życia - podsumował.

Andrzej Kobylarz (Kukiz'15) mówił natomiast o ofiarności pracy celników. Podkreślił, że nasza służba celna "jest tak naprawdę służbą UE", bo - jak tłumaczył - "my skupiamy największą ilość pracowników na granicy wschodniej, gdzie zagrożeń jest bardzo dużo".

- Klub Kukiz'15 na pewno będzie wspierał tę inicjatywę, żeby tę służbę celną pozostawić w tej formie, jaka jest - zapewnił. - Rozumiem podatki, trzeba bardzo mocno pilnować podatków, ale służba celna to jest ta służba, która zasługuje na większą naszą aprobatę i nie możemy pozwolić, żeby tę służbę zlikwidować całkowicie" - podkreślił Kobylarz.

PO także przeciwko zmianom

Występujący w imieniu PO Janusz Cichoń powiedział podczas pierwszego czytania projektu ustawy o KAS, że nie ulega wątpliwości, iż potrzebujemy sprawnej i efektywnej administracji podatkowej. Dziwił się jednak, że projekt przygotowali posłowie, a nie Ministerstwo Finansów. Wskazał, że w efekcie projekt nie podlegał konsultacjom, brakuje też oceny jego skutków finansowych.

- W gruncie rzeczy sam projekt jest nieudolną kompilacją trzech ustaw: ustawy o izbach i urzędach skarbowych; o kontroli skarbowej; o Służbie Celnej - powiedział.

Według niego połączenie tych ustaw w jedną spowoduje, że przepisy będą nieczytelne zarówno dla podatników, jak i urzędników.

- Nietrafione jest przede wszystkim połączenie dwóch zupełnie odrębnych administracji, z jednej strony Służby Celnej, a z drugiej administracji podatkowej i kontroli skarbowej - mówił. Jak przekonywał, "połączenie ich w jeden organizm przyniesie jedynie chaos i w konsekwencji straty budżetowe".

Zdaniem Cichonia zmiana służy też "radykalnej czystce kadrowej" w służbach celnych i skarbowych i jest "bezprecedensowym upolitycznieniem organów podatkowych".

Poseł krytykował ponadto zniesienie dwuinstancyjności postępowania w sprawach prowadzonych przez naczelników urzędów celno-skarbowych oraz mówił o likwidacji konkursów na dyrektorów i naczelników w administracji skarbowej.

Zdaniem Cichonia przedstawione przez niego argumenty przemawiają za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • GOLDMAN 2016-09-23 00:05:03
    TRZEBA SIE PRZECIWSTAWIAC TYM BOLSZEWICKIM FANABERIOM BANASIA I TEGO NIEDOUCZONEGO RADCY PRAWNEGO SZALAMA HCYREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA