REKLAMA

Kukiz'15: jesteśmy na dobrej drodze do rozwiązania kryzysu wokół TK i zmiany konstytucji

  • Autor: PAP/em
  • 17 grudnia 2015 13:49
Kukiz'15: jesteśmy na dobrej drodze do rozwiązania kryzysu wokół TK i zmiany konstytucji Paweł Kukiz (fot. mat. prasowe)

Klub Kukiz'15 chce w czwartek złożyć do marszałka Sejmu projekt zmian w konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

W czwartek w Sejmie - na zaproszenie klubu Kukiz'15 - odbyło się spotkanie z przedstawicielami pozostałych klubów parlamentarnych w sprawie propozycji Kukiz'15 zmian w konstytucji. Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15, przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

W spotkaniu udział wzięli: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Borys Budka (PO), Michał Stasiński (Nowoczesna), Piotr Zgorzelski (PSL) oraz liderzy Kukiz'15.

Przewodniczący klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział dziennikarzom po spotkaniu: "Jesteśmy na dobrej drodze, która oprócz rozwiązania kryzysu wokół TK, doprowadzić w najbliższej przyszłości do prac nad zmianą konstytucji".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) przekonywał, że jedynym wyjściem z kryzysu wokół TK jest wprowadzenie do konstytucji poprawek, autorstwa klubu Kukiz'15. "Otrzymaliśmy (na spotkaniu) deklarację zainteresowania pracami nad zmianą konstytucji, w Sejmie jest nasz wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w konstytucji, mam nadzieję, że zostanie on zaakceptowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył.

Jak dodał, deklaracje przedstawicieli klubów, świadczyły o tym, że jest zgoda na dyskusję o zmianach w konstytucji. "Przypuszczam, że w czwartek złożymy (do marszałka Sejmu) projekt zmian w konstytucji" - zapowiedział Tyszka.

Pytany, który klub podpisze się pod projektem Kukiz'15 zmian w konstytucji, Tyszka powiedział: "Mamy deklarację Prawa i Sprawiedliwości, że poprze nasz projekt zmian w konstytucji, natomiast czekamy na odpowiedź pozostałych klubów. Liczymy na to, że wszystkie kluby podpiszą się pod tym, żeby procedować projekt zmian w konstytucji".

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Krzysztof Radeberg 2015-12-19 09:45:43
    A mnie ujęła propozycja OPCJI ZEROWEJ. To jest pomysł !!! Powinniśmy ,,pójść tą drogą" - wbrew ostrzeżeniom klasyka. Powinniśmy pójść i to jak najspieszniej. Proponuję za P. Kukizem: 1. Wygasić mandat obecnego parlamentu; 2. Wygasić mandat obecnego Prezydenta; 3. Rozpisać ponowne DEMOKRATYCZNE WYBORY; Te wybory na pewno wyłonią Parlament godny miana reprezentanta POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA, mający Jego delegację do manipulowania przy Konstytucji. To jak ? Odrywamy łby od koryta i zgodnie ogłaszamy referendum z jednym prostym pytaniem: CZY JESTEŚ ZA PONOWNYMI PRZEDTERMINOWYMI WYBORAMI ? Czy zostawicie nam gdzieś brzęczący w tle szlagier ,, Widziałem ORŁA cień........"
  • Andrzej Wysocki 2015-12-17 14:44:14
    Kukiz ma racje. TK mozna rozbudowac tak aby mogl w mniej waznych sprawach mogl dzialac w mniejszych grupach jak do tej pory. W sprawach konstytucyjnyh MUSI byc dana ustawa przeglosowana znakomita wiekszoscia glosow: 2/3 jest to dobra proporcja. W badaniu i zatwierdzaniu ustaw MUSI brac udzial caly TK ( mozna odpuscic 2-3 sedziow gdy nie moga byc obecni z powodu choroby). Chetnie widzialbym ogolnopolskie wybory do TK jak do sejmu i parlamentu. Chcialbym aby Narod decydowal kto bedzie gwarantem praworzadnosci w Polsce. Narod moglby spac spokojnie ze zadna partia polityczna sobie GO nie zawlaszczy. Wiemy ze obecny TK nalezy do PO. Czy jest niewiarygodny czy wiarygodny tego niestety nie jestesmy w 100% ocenic, nie wiedzac o wszystkich jego " dokonaniach". To ze sedziowie TK przyznali sie do bledu jest pozytywnie odbierany. Dlatego TK w 3/4 i 90% skladu!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA