REKLAMA

Kukiz odkrywa karty: oto moja strategia dla Polski

  • Autor: TM
  • 16 września 2015 12:04
Kukiz odkrywa karty: oto moja strategia dla Polski Głównym postulatem Kukiza pozostaje wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Fot. facebook.com

Paweł Kukiz na swoim profilu na Facebooku opublikował elementy swojego programu. Chce m.in. zlikwidować finansowanie partii z budżetu państwa, zreformować wymiar sprawiedliwości i wprowadzić jawność publicznych wydatków.

Głównym postulatem Kukiza pozostaje wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Zamierza również zlikwidować finansowanie partii politycznych z budżetu państwa.

Kukiz pisze, że po wprowadzeniu swoich posłów do Sejmu, złoży projekt odpowiednio sporządzonej ustawy.

Zaproponujemy model dobrowolnego finansowania partii przez obywateli, przy zagwarantowaniu pełnej przejrzystości wpłat - informuje.

"Władze będą rozliczały się jawnie"

Innym postulatem ruchu jest pełna przejrzystość i jawność wydatków publicznych.

Informacje o wydatkach budżetu państwa i samorządów podawane są na wysokim poziomie ogólności. Musimy zapewnić, że wybrane przez nas i finansowane przez nas władze będą rozliczały się jawnie, publicznie z każdej wydanej złotówki - stwierdził.

Fot. facebook.com

Reforma  wymiaru sprawiedliwości

Proponuje także reformę wymiaru sprawiedliwości.

84 proc. Polaków wskazuje jako główny problem sądownictwa, rekordową w Europie przewlekłość postępowań sądowych. Zawód sędziego powinien być ukoronowaniem kariery prawniczej. Sędziami powinni zostawać wybitni prawnicy, doświadczeni adwokaci, radcowie prawni, notariusze czy doktorzy nauk prawnych - twierdzi.

Jego zdaniem obecnie często zostają sędziowie młodzi i niedoświadczeni absolwenci prawa.

Oświadczenia majątkowe sędziów, powinny być publicznie dostępne, bo tylko w ten sposób obywatele będą mieli możliwość weryfikacji uczciwości sędziów. Sędziowie są wybierani przez obywateli w takich państwach jak w USA, Szwajcaria czy Japonia, gdzie wymiar sprawiedliwości funkcjonuje znacznie lepiej niż w Polsce - pisze Kukiz.

Decentralizacja Polski

Chciałby także, aby rozsiać po całym kraju najważniejsze urzędy i ministerstwa, gdyż obecnie wszelkie decyzje zapadają w stolicy.

Fot. facebook.com

W Warszawie mają siedzibę wszystkie najważniejsze urzędy i tam podejmowane są kluczowe decyzje polityczne. W Warszawie mają też siedzibę największe media - zauważa.

Zdaniem lidera Kukiz'15 przeniesienie urzędów ograniczy oderwanie stołecznych elit od problemów mieszkańców innych regionów Polski. Przyniesie także spore oszczędności związane z kosztem funkcjonowania urzędów. Kukiz chciałby także znieść próg frekwencyjny w referendach.

Zapewnia również, że pełna strategia ruchu Kukiz'15 ma być przedstawiona "lada dzień".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Marek 2015-09-25 23:54:49
    Nie wierzmy w sondaże. Głosuję na Kukiza. Polska potrzebuje zmian. Dlaczego mamy być skazani na PiS lub PO ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA