REKLAMA

Kwaśniewski: prezydent i premier nie czynią nikomu łaski

  • Autor: PAP
  • 09 października 2015 10:14
Kwaśniewski: prezydent i premier nie czynią nikomu łaski Wchodzimy w ostrzejszą część kampanii wyborczej i chyba będzie coraz trudniej, żeby takie spotkanie miało miejsce – stwierdził Kwaśniewski. Fot. facebook.com

Prezydent i premier mają obowiązek współpracować ze sobą, a współpracą "nie czynią nikomu łaski" - powiedział Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent ocenia, że "poważnym cieniem" na pierwszych miesiącach urzędowania Andrzeja Dudy kładzie się fakt, że nie spotkał się on z Ewą Kopacz. To zła praktyka - dodał.

Przez 10 lat pracowałem z pięcioma premierami, więc mam naprawdę duże doświadczenie. Podstawowa zasada, której nie wolno łamać, jest taka, że ci ludzie muszą ze sobą współpracować. Oni rozmowami ze sobą, współpracą nie czynią nikomu łaski. To jest konstytucyjny obowiązek prezydenta i premiera, żeby - ponieważ odpowiadają za państwo - rozmawiali ze sobą, wymieniali się informacjami, szukali różnych dobrych rozwiązań - powiedział Kwaśniewski.

"Całkiem niezłe wrażenie"

Muszę powiedzieć, że tak jak generalnie prezydent Duda robi całkiem niezłe wrażenie, za granicą wypada przyzwoicie, wystąpienie w ONZ miał dobre, to właśnie chyba poważnym cieniem na tych pierwszych miesiącach prezydentury kładzie się to, że nie spotkał się z panią premier - i to zaraz po inauguracji. Bo myślę, że gdyby dzień po inauguracji przyjął na kawie panią premier, wysłuchał jej informacji o stanie państwa i później powiedział: Dobrze, no a teraz pani się zajmuje kampanią więc nie będę pani zawracał głowy, to nikt by się nie dziwił, że przez te kolejne tygodnie takich spotkań nie ma - dodał były prezydent.

"To jest źle dla państwa"

Tymczasem, według Kwaśniewskiego, "jest dosyć demonstracyjnie pokazane", że Duda nie chce się spotkać z Kopacz.

Ona oczywiście jest z innego obozu politycznego. Ja też pracowałem z Jerzym Buzkiem, z Kazimierzem Marcinkiewiczem i dawało się działać. Więc myślę, że to jest niedobre, stwarza złą praktykę. Dlatego, że w przyszłości nowi prezydenci czy inni premierzy będą mogli się powołać na to, że prezydent Duda z premier Kopacz się nie spotykali. A to jest źle dla państwa. Jak mówię: oni nie czynią łaski, oni są zobowiązani do współpracy - zaznaczył były prezydent.

Pytany o rady, jakich mógłby udzielić obu stronom, Kwaśniewski powiedział: "Rada byłaby taka, przede wszystkim dla prezydenta, żeby skorzystać z jakiegoś pretekstu i znaleźć jakiś czas na pogadanie. Choć obawiam się, że wchodzimy w ostrzejszą część kampanii wyborczej i chyba będzie coraz trudniej, żeby takie spotkanie miało miejsce".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA