REKLAMA

Kwota wolna. Petru do premier: Można powiedzieć , że nie dajecie rady

  • Autor: GP
  • 29 listopada 2016 15:15
Kwota wolna. Petru do premier: Można powiedzieć , że nie dajecie rady Ryszard Petru jest ekonomistą. Wypowiada się najczęściej sam jako ekspert Nowoczesnej w tym temacie. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Sejm procedował kwotę wolną od podatku, w wariancie zaproponowanym przez Mateusza Morawieckiego, to 6600 zł dla najuboższych.
• Poseł Nowoczesnej, lider partii Ryszard Petru, nazwał proponowane rozwiązanie "łupieniem Polaków".
• - Podwyższacie podatki dla najbardziej przedsiębiorczych - wytknął rządowi ekonomista, który w 2015 roku wszedł w politykę.

Lider Nowoczesnej mówił w Sejmie, jak postrzega procedowaną przez izbę propozycję kwoty wolnej od podatku. Wypowiedź padła, gdy Sejm zajmował się pierwszym czytaniem rządowego projektu podatkowego.

- Miała być obniżka podatków, jest łupienie Polaków - powiedział poseł-ekonomista z mównicy sejmowej. - Rok po zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło można powiedzieć śmiało, że nie dajecie rady.

Po czym Ryszard Petru przypomniał, jak w dniu wygłaszania expose premier mówiła: "podwyższymy kwotę wolną dla wszystkich".

- Rok temu tak kłamała premier Szydło. Zastanawiam się, jaki sygnał wysyłacie obywatelom, jeśli w ciągu kilku godzin zmieniacie system podatkowy. Jeszcze tydzień temu nie wiedzieliście, jak zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) - drwił Petru.

Czytaj: Wicemarszałek z Nowoczesnej ma dość takiej pracy w Sejmie

Mowa o wyroku TK z 2015 roku , który ocenił, że niekonstytucyjnym rozwiązaniem była propozycja podatkowa kwoty wolnej za czasów PO-PSL.

- Naprawdę podwyższacie podatki dla najbardziej przedsiębiorczych - powiedział w konkluzji swojej wypowiedzi Petru. - Czy to prawda, że podwyższycie podatki do 40 proc.? Czy podwyższcie VAT do 27 proc. jak na Węgrzech? Czy zlikwidujecie wspólne opodatkowanie małżonków? Zamiast "dobrej zmiany", mamy zmiany chaotyczne - skończył polityk opozycji.

Źródło: Nowoczesna/twitter.com

Kwota wolna to podatkowe rozwiązanie, które zwalnia od podatku dochodowego zarobki nieprzekraczające konkretnej kwoty. W myśl polskich przepisów z podatku zwolniona jest kwota 3092 zł. Nie była podnoszona od roku 2009, co krytykują zwłaszcza posłowie Kukiz'15. W ich argumentach podnoszona jest ewidentna nierówność w kwocie wolnej między obywatelami i posłami.

Posłowie bowiem otrzymują znaczne uposażenie i mogą odliczyć od zysku diety poselskie. Kukiz'15 wielokrotnie chciał tę kwestię poruszyć na forum Sejmu.

Rząd PiS działaniami Mateusza Morawieckiego chce podnieść kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających. Projekt rządowy proponuje, by od podatku dochodowego zwolnić zarobki wysokości 6 600 zł.

Kukiz'15 ta propozycja też się nie podoba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA