REKLAMA

Łapiński: kwestie bezpieczeństwa Polski i regionu tematami rozmowy Dudy i Trumpa

  • Autor: bad/PAP
  • 11 czerwca 2017 11:00
Łapiński: kwestie bezpieczeństwa Polski i regionu tematami rozmowy Dudy i Trumpa (fot. youtube.com)

Donald Trump 6 lipca złoży wizytę w Polsce.

• Szczegóły wizyty Donalda Trumpa w Polsce, m.in. czas jej trwania i harmonogram spotkań, są cały czas ustalane.

• Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

• Kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski, regionu, wschodniej flanki NATO, wojsk amerykańskich w Polsce będą tematami rozmowy prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Łapiński w TVN24 podkreślał, że szczegóły wizyty Donalda Trumpa w Polsce, m.in. czas jej trwania i harmonogram spotkań, są cały czas ustalane. - Jedno, co mogę potwierdzić, to że wizyta odbędzie się w lipcu, że prezydent USA przyjeżdża do Warszawy, natomiast kwestie, czy przyjedzie na dzień, półtora, czy przyjedzie z pierwszą damą oraz kto jeszcze mu będzie towarzyszyć, to są kwestie, które będą ustalane - mówił.

Pytany, czy Trump przemieści się do Wrocławia na Szczyt Trójmorza, odpowiedział, że "można sobie wyobrazić taką sytuację, ze część tego szczytu odbędzie się w Warszawie".

Pytany o ewentualny udział w tych wydarzeniach przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska Łapiński odparł, że "na poprzednich szczytach Trójmorza nie praktykowano takiej sytuacji". - Nie słyszałem o takich planach - zaznaczył.

Nie odpowiedział na pytanie, czy Donald Trump spotka się w Warszawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Nie odpowiedział też, czy prezydent Duda poprosi o pomoc w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej i sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji.

- Jest jeszcze przestrzeń i czas żeby ustalić, jakie tematy pan prezydent powinien podczas takiego spotkania poruszyć. Na pewno kwestie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa naszego regionu, obecności wojsk amerykańskich w Polsce, aktywności Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Łapiński.

- Prezydenci będą przede wszystkim rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, o wschodniej flance NATO, o relacjach dwustronnych polsko-amerykańskich, myślę że kwestie bezpieczeństwa zdominują taka rozmowę. Prezydent Trump zawsze duży nacisk kładzie na nacisk gospodarczy, więc te kwestie zostaną też poruszone - mówił rzecznik.

Biały Dom potwierdził w piątek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Łapiński, pytany w sobotę przez dziennikarzy o szczegóły tej wizyty, mówił, że obecnie trwa ustalanie jej harmonogramu. - Szczyt Trójmorza jest zaplanowany we Wrocławiu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trochę zmodyfikować te plany (...) i może pewne rzeczy zorganizować we Wrocławiu, inne w Warszawie. Ostateczne decyzje, gdzie to się odbędzie, jaki będzie harmonogram, z kim się (prezydent Trump) spotka i gdzie, to myślę, że to kwestia kilku dni - mówił.

Dodał, że przy planowaniu miejsc, które odwiedzi prezydent USA w Polsce, "były brane pod uwagę różne opcje".

Dopytywany, czy szczyt państw Trójmorza będzie organizowany "pod Trumpa", Łapiński zaprzeczył. - Doskonale wiemy, że jak czasami są jakieś ważne inicjatywy polityczne, to czasami można harmonogram zmienić, tak żeby cała inicjatywa cieszyła się większym znaczeniem - powiedział.

Jak podkreślił rzecznik prezydenta, Polska oczekuje od Trumpa "gwarancji bezpieczeństwa". - Jeżeli przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych - największego mocarstwa, które jest filarem NATO, to też oczekujemy pewnych gwarancji bezpieczeństwa, potwierdzenia, że Stany Zjednoczone cały czas są zainteresowane bezpieczeństwem w tej części Europy, że są zainteresowane umacnianiem wschodniej flanki NATO - mówił. Jak zaznaczył, są to "naturalne oczekiwania".

Pytany przez dziennikarzy, czy podczas rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem zostanie poruszony temat zniesienia wiz dla Polaków, Łapiński powiedział, że obecnie temat ten stracił nieco na znaczeniu. Zaznaczył jednak, że to trudny temat. - Nie udało się go załatwić przez ostatnie ćwierćwiecze żadnemu rządowi. Dzisiaj, gdy Polacy mogą swobodnie podróżować po całej Europie, to ten temat nie jest aż tak palący jak wcześniej - powiedział Łapiński. - Oczywiście dobrze by było, gdybyśmy mogli też swobodnie podróżować także do Stanów Zjednoczonych - dodał.

W opinii Łapińskiego, obecnie w relacjach polsko-amerykańskich "mamy dobrą sytuację". Jak dodał "trzeba zrobić wszystko, żeby była ona jeszcze lepsza".

- 6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie kilka tygodni i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, a także liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w Polsce.

Rzecznik Białego Domu zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA wygłosi "ważne przemówienie", aby zademonstrować silne związki z Europą Środkową oraz będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie państw Trójmorza.

Pytany o ocenę powołania Małgorzaty Sadurskiej do zarządu PZU Łapiński odparł, że Sadurska złożyła już rezygnację z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta, a "prezydent nie ma żadnej możliwości decydowania o dalszej przyszłości pani minister".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA