REKLAMA

Lech Wałęsa: Wstydzę się za to, co się dzieje w Polsce. Europo nie daj się nabrać rządzącym

 • Autor: PAP/AT
 • 09 marca 2017 07:00
Lech Wałęsa: Wstydzę się za to, co się dzieje w Polsce. Europo nie daj się nabrać rządzącym Mamy dobrego człowieka, trzeba mu pomóc - powiedział Wałęsa o Tusku (Lech Wałęsa, fot. youtube.com)

• Donald Tusk dobrze reprezentuje nasz kraj - uważa były prezydent Lech Wałęsa
• Mam nadzieję, że Europa nie posłucha niedobrych rozwiązań przedstawianych przez rządzących Polską – komentuje Wałęsa wystawienie Jacka Saryusz-Wolskiego jako kandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

W ostatnią sobotę polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. O reelekcję ubiega się obecny szef Rady Donald Tusk. Uzasadniając stanowisko rządu premier Beata Szydło w liście skierowanym do europejskich przywódców napisała m.in., że Tusk wielokrotnie przekroczył europejski mandat, używając swojego autorytetu w ostrych sporach krajowych.

"Mam nadzieję, że Europa nie posłucha tych niedobrych rozwiązań rządzących naszym krajem" - powiedział Wałęsa podczas spotkania z sympatykami Komitetu Obrony Demokracji w Kielcach. "Oskarżą mnie pewnie, że występuję przeciwko Polsce: zdradza swój kraj - już to słyszę" - dodał.

Były prezydent zaznaczył, że Unia Europejska, mająca w tej chwili tyle problemów, stoi przed wielkimi wyzwaniami. "Nie możemy przeszkadzać Europie. Możemy oczywiście się zastanawiać, czy ją remontować, czy budować od nowa. Ale muszą być miejsca i organizacje, gdzie się tego dokonuje" - podkreślił.

Czytaj też: "Żona Tuska się nie myliła. Jeden Donald naprawdę wystarczy"

Wałęsa dodał, że wstydzi się za poczynania polskiego rządu. "Ośmieszają nas, ja się wstydzę za to, co się w tym naszym kraju dzieje. To nie służy Polsce. Mam nadzieję, że Europa i Unia Europejska nie pozwolą na to" - stwierdził.

Dodał, że Donald Tusk podczas swojej kadencji szefa RE dobrze reprezentuje Polskę. "To jest bardzo zdolny człowiek. A że popełnia błędy? Kto ich nie popełnia… To nie są jednak błędy, które by go eliminowały" - mówił Wałęsa o Tusku.

Czytaj też: Rząd powinien poprzeć Donalda Tuska?

"Mamy dobrego człowieka, trzeba mu pomóc. Europo - nie daj się nabrać tym naszym kiepsko rządzącym" - zakończył b. prezydent.

Z końcem maja wygaśnie pierwsza kadencja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej i - zgodnie z traktatem UE - może zostać odnowiona. W lutym w trakcie nieformalnego szczytu UE na Malcie Tusk zadeklarował, że gotów jest pozostać przewodniczącym Rady Europejskiej na drugą 2,5-roczną kadencję. Tusk ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania z państw Europy, w tym PO i PSL.

O tym, czy Tusk pozostanie na stanowisku szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję, przywódcy państw UE mają zdecydować na szczycie, który rozpocznie się w czwartek w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Piotr 2017-03-13 18:14:20
  Do Kot u władzy: kandydat- chyba Niemiec!!! Albo nie masz rozumu!???
 • Tomek 2017-03-13 18:04:11
  Bolek to ZDRAJCA , KAPUŚ i zwykła sprzedajna SZMAT!!!
 • Dyktator Kaczor 2017-03-13 09:05:57
  Do KONFIDENT-BOLEK!!!: Sam jesteś bydlę pisząc tak o bohaterze narodowym i największym żyjących rodaków. To Kaczyński chce go oczernić ale do tej pory nie przedstawił żadnych dowodów. Wałęsa wywalił go kiedyś razem z braciszkiem na zbity pysk i ten mały, mściwy człowieczek nie może mu tego darować.
 • KONFIDENT-BOLEK!!! 2017-03-13 04:08:37
  W każdym razie nie mogę się osobiście doczekać ...kiedy ten SŁUP SB....ta kukła...to bydle pójdzie siedzieć za zdradę kolegów!!!
 • Kot u władzy 2017-03-09 11:07:18
  Słusznie! Lechu ma rację! Wybrany ma być kandydat całej Europy a nie jednego gościa z kotem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA