REKLAMA

Liban: Premier Morawiecki wizytował polskie projekty pomocowe

  • Autor: aw/PAP
  • 13 lutego 2018 11:10
Liban: Premier Morawiecki wizytował polskie projekty pomocowe Wizyta premiera Morawieckiego w Libanie (fot.premier.gov)

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek (13 lutego) odwiedził szkołę i przychodnię dla syryjskich uchodźców w kadzie (okręgu) Akkar w muhafazie (prowincji) Dystrykt Północny na północy Libanu.

Placówki znajdują się kilka kilometrów od granicy z Syrią i zostały ufundowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Premier drugiego dnia wizyty spotkał się z pracownikami biura PCPM. Podczas wizyty w szkole polska delegacja przekazała komputery i zabawki dla uczących się w niej syryjskich dzieci. Szef rządu odwiedził również przychodnię lekarską dla uchodźców.

Natomiast wcześniej premier poinformował, że polski rząd przekaże 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie.

Na zakończenie wizyty w Libanie Morawiecki spotka się w Baabdzie z prezydentem tego kraju Michelem Nimem Aounem oraz złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym.

Pomoc humanitarna PCPM od 2012 roku dotarła do ponad 75 tysięcy uchodźców z Syrii; jest ona współfinansowana przez program MSZ "Polska pomoc". PCPM dociera z pomocą do najuboższych uchodźców, nie objętych wsparciem ONZ, jak również najuboższych mieszkańców Libanu. PCPM zajmuje się m. in. zabezpieczeniem dostępu do opieki zdrowotnej, wspieraniem wynajmu mieszkań dla uchodźców, prowadzeniem ośrodków edukacyjnych i kompleksową pomocą humanitarną w okresie zimowym.

Zgodnie z danymi Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Libanie przebywa obecnie prawie 1 milion zarejestrowanych uchodźców z Syrii, choć łączna ich liczba, w tym niezarejestrowanych uchodźców, może być wyższa. Najwięcej Syryjczyków (ponad 357 tys.) przebywa w dolinie Bekaa pomiędzy górami Liban na zachodzie kraju i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie. W stołecznym Bejrucie znajduje się natomiast ok. 267 tys. syryjskich uchodźców.

Obecnie na świecie jest ok. 5,5 mln zarejestrowanych syryjskich uchodźców, a zdecydowana większość z nich - 5,3 mln - przebywa w krajach sąsiadujących z Syrią. Około 84 proc. uchodźców przebywa na terenach miejskich, na których dużo łatwiej zorganizować pomoc zarówno strukturalną, jak i oddolną, niż we wsiach, gdzie schronienie znalazło ok. 16 proc. uchodźców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA