REKLAMA

LIDER: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nagrodziło młodych naukowców

  • Autor: PAP/AT
  • 24 listopada 2016 19:22
LIDER: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nagrodziło młodych naukowców Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju (fot.facebook.com/NCBiR)

• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nagrodziło w Warszawie laureatów 7. edycji programu LIDER.
• W konkursie nagrody otrzymało 35 młodych naukowców.
• Otrzymają oni łącznie 40 mln zł na realizację badań mających szansę na komercjalizację.

Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców (przede wszystkim do 35. roku życia) i wspieranie ich rozwoju. Udział w programie daje im szansę, by prowadzić własny projekt badawczy i zarządzać zespołem naukowców. Jednocześnie program stymuluje współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko gratulując laureatom zaznaczył, że mimo młodego wieku realizują oni misję i jeden z priorytetów, jakie stoją dziś przed polską nauką: "to współpraca nauki z biznesem, innowacyjność, przekładanie myśli w czyn" - powiedział.

Aby zdobyć nagrodę, laureaci musieli pokonać wielu konkurentów - o granty zabiegało w tej edycji konkursu 200 osób. Bobko zaznaczył, że teraz laureaci będą musieli się zmierzyć z inną konkurencją - rynkową - która być może okaże się jeszcze trudniejsza do pokonania. "Traktujcie to jak wyzwanie!" - zachęcał wiceminister. Mówił, że laureatom powierzony zostaje "duży kapitał: publicznych pieniędzy i publicznego zaufania".

Czytaj też: Naukowcy o PRL: nasza wiedza na temat tego okresu opiera się na sentymentach

Dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski zwrócił z kolei uwagę, że konkurs stawia na młodość, na dobrą naukę i na wykorzystanie jej w przemyśle. "To duże wyzwanie: połączyć własny talent z możliwością jego późniejszej aplikacji" - mówił. Zachęcał, by pomnażać talenty i żeby nie marnować swoich szans.

"Dzięki grantom sięgającym do 1,2 mln zł Liderzy będą mogli samodzielnie zaplanować prace badawcze oraz stworzyć własne zespoły i projekty, którymi będą zarządzać" - komentował Chorowski.

Wśród tegorocznych laureatów znalazła się m.in. dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, która pracuje nad szczepionką na wirusa Zikę. "nasze badania dopiero się zaczęły, ale mam nadzieję, że zakończą się sukcesem. Ten grant umożliwi nam rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu opracowania szczepionki, a także wstępne badania przedkliniczne na modelu mysim" - powiedziała PAP nagrodzona.

Jednym z najlepiej ocenionych kandydatów jest też dr Łukasz Pieczonka z Akademii Górniczo-Hutniczej, który pracuje nad obrazowaniem uszkodzeń w konstrukcjach kompozytowych.

W trakcie uroczystości dyrektor NCBR zapowiedział kolejną, 8. edycję konkursu LIDER. Jej budżet również wyniesie 40 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 16 stycznia do 17 marca 2017 r.

W ramach dotychczasowych edycji programu NCBR udzieliło wsparcia 251 młodym naukowcom z całej Polski. Na ten cel przeznaczyło 268 mln zł. Maksymalna wartość dofinansowania to 1,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA