REKLAMA

Lider PiS zapowiedział, że może się zgodzić na wybór sędziów Trybunału większością dwóch trzecich

 • Autor: PAP/GP
 • 17 maja 2016 18:46
Lider PiS zapowiedział, że może się zgodzić na wybór sędziów Trybunału większością dwóch trzecich Jarosław Kaczyński na briefingu prasowym, na którym zapowiedział wtorkowe (17 maja) spotkanie liderów partii u MArszałka Sejmu. (fot.:twitter.com)

• PiS jest gotowe rozważyć możliwość wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm większością 2/3 głosów, ale tylko w ramach zmiany konstytucji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• W krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty PiS i PSL - zapowiedział lider PiS po spotkaniu liderów.
• Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci.

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół TK. Brali w nim udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN; na spotkanie nie przyszli reprezentanci: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.

Kaczyński zaznaczył po spotkaniu, że PiS jest otwarte na postulaty ws. rozwiązania kryzysu wokół TK. Jeżeli partie, które złożyły swoje projekty, ale które nie uczestniczyły w spotkaniu, chciałyby się dołączyć, my się nie zamykamy - oświadczył.

Polityk mówił, że wtorkowa rozmowa była konstruktywna. Podkreślił, że da się rozmawiać z osobami, które przyjęły zaproszenie Marszałka Kuchcińskiego.

- Ale jest jeden warunek. Nie jesteśmy skłonni poważnie traktować projektów, które wprowadzają zasadę, iż w gruncie rzeczy to korporacja prawnicza wyłania członków Trybunału Konstytucyjnego (...) I jeżeli chodzi o sprawę wyboru 2/3 członków Trybunału Konstytucyjnego, to jesteśmy gotowi to rozważyć, ale tylko w ramach zmiany konstytucji - podkreślił prezes PiS.

- Jesteśmy gotowi na rozwiązanie, że zaczynamy od początku, ale to wymaga częściowej zmiany konstytucji, poprawki do konstytucji. Wtedy przy szerszym porozumieniu jest to możliwe - dodał.

Czytaj: PSL oceniło rządy PiS po pół roku od wyborów

- Doszliśmy do wniosku, że można rozpocząć prace - i to w krótkim czasie - nad ustawą, która będzie miała jeszcze charakter przejściowy - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu. Jak dodał, chciałby, by projekt ostatecznej ustawy przygotowali eksperci z powołanego przez marszałka Sejmu zespołu.

- W tej chwili są potrzebne szybkie rozwiązania prawne. Te prace w oparciu o projekt PiS i w oparciu o projekt PSL powinny się zacząć w komisji wymiaru sprawiedliwości - zapewne będzie powołana podkomisja - w krótkim czasie - powiedział Kaczyński. Jak podkreślił, ma nadzieję, że powstaną rozwiązania kompromisowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • przedterminowe wybory za! 2016-05-18 19:21:18
  Chcieć z tą szmatą obok może tyle co wysrać! Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne, według tułanie KOMUSZKU KACZUSZKU JEŚLI DALEJ NIE ROZUMIESZ DYREKTYWY UNIJNYCH NALEŻY WDROŻYĆ W ZYCIE, 1.ZAPRZYSIĄC TRZECH SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO LEGALNIE WYBRANYCH PRZEZ SEJM POPRZEDNIEJ KADENCJI. 2.WYROK TK W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM OPUBLIKOWAĆ . 3. ZDESTABILIZOWANE PAŃSTWO PO NAJWIDNIEJSZEJ W HISTORII POWOJENNEJ POLSKI AFERZE GRUNTOWEJ MASOWYCH ZMIAN OZNACZEŃ GRUNTÓW ROLNYCH W OBRĘBACH GMIN NA BUDOWLANE PRZYWRÓCIĆ DO STANU POPRZEDNIEGO, ODBUDOWUJĄC WIARYGODNOŚĆ W PRAWO I ODBUDOWĘ GOSPODARCZĄ POLSKI.
 • widzę i słyszę 2016-05-18 14:14:00
  Patrząc wstecz, jakoś mnie nie dziwi postawa PSL. Tylko dlaczego nadal olewają sprawy własności drobnych rolników. Jednak stołki i koryto ważniejsze. Ot "partia chłopów"?
 • Podatnik 2016-05-17 22:30:49
  Bazą jest porozumienie o wspólnym dostępie do koryta, bo przecież to jest najważniejsze dla PSL. Wszytko inne to tylko zasłona dymna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA