REKLAMA

Liderzy PiS, PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL, ale i formacji pozaparlamentarnych spotkają się w czwartek

  • Autor: PAP/GP
  • 30 marca 2016 10:56
Liderzy PiS, PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL, ale i formacji pozaparlamentarnych spotkają się w czwartek Inicjatorem spotkania jest Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński z PiS. (fot.:facebook.com)

Spotkanie liderów partii ma odbyć się w czwartek o godz. 12. Marszałek Sejmu zaprosił na nie szefów: PiS, PO, Nowoczesnej, Kukiz'15, PSL, a także ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem - poinformowały w środę (30 marca) źródła w Kancelarii Sejmu.

Spotkanie ma odbyć się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce". Liderzy ugrupowań politycznych będą rozmawiać w gabinecie marszałka Sejmu.

O tym, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaprosi liderów partii na spotkanie poinformował we wtorek po południu szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Mówił wtedy, że w spotkaniu weźmie udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sam szef PiS powiedział w środę w radiowej Trójce, że jeśli zostanie zaproszony, to oczywiście się pojawi. Również przedstawiciele wszystkich pozostałych partii mających reprezentację w Sejmie, zapowiedzieli we wtorek udział w spotkaniu.

Przeczytaj: Awantura o wiatraki w Sejmie

W ubiegły czwartek szef PiS poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu o zwołanie spotkania liderów partii tuż po Świętach Wielkanocnych. Kaczyński mówił wówczas, że takie spotkanie jest potrzebne, żeby stan uspokojenia przynajmniej na kilka miesięcy uzyskać. Zaapelował wtedy także, by nie prowadzić ostrych walk politycznych przynajmniej do końca pielgrzymki papieża Franciszka, który ma odwiedzić Polskę pod koniec lipca, i o to, by nie wynosić sporów na zewnątrz.

Również przedstawiciele wszystkich pozostałych zaproszonych partii, mających reprezentację w Sejmie, jak i pozaparlamentarnych - potwierdzili w środę udział w spotkaniu. Z ich wypowiedzi wynika, że najistotniejszą kwestią spotkania będzie sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Lider PO nie ma zamiaru odpuścić możliwości rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim

Wśród uczestników czwartkowego spotkania będzie m.in. lider PO Grzegorz Schetyna.

- Mam nadzieję, że marszałek Kuchciński, który zaprasza, jest gospodarzem, będzie czuł odpowiedzialność, która będzie na jego barkach spoczywać, żeby to spotkanie nie okazało się niewypałem. Mam nadzieję też, że ta cała procedura szukania dziewiętnastego sędziego TK przynajmniej zostanie zawieszona - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom.

Jak ocenił, będzie to sygnał od marszałka Kuchcińskiego, że nie będzie kontynuował procedury powiększania składu Trybunału.

- Mam nadzieję, że to wszystko, co dzieje się wokół Polski (...) w kontekście szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży i Parlamentu Europejskiego, że wywołuje jednak refleksję u prezesa Kaczyńskiego i będzie chciał znaleźć wyjście z tej konfliktowej sytuacji. Jestem otwarty na rozmowę - zadeklarował szef PO.

Paweł Kukiz chce rozmawiać i oczekuje woli do porozumienia

Na spotkaniu obecny będzie lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w środę, że tylko rozmowa szefów partii politycznych, osób decyzyjnych, może doprowadzić do rozwiązania konfliktu wokół TK.

- Ani Platforma, ani PiS nie dysponują samodzielnie większością konstytucyjną, a tylko zmiana konstytucji jest sposobem na rozwiązanie kryzysu - podkreślił.

- Oczekujemy, że obie strony konfliktu - PiS i PO, opuszczą swoje okopy, w których się bardzo głęboko okopały, oczekujemy zarzucenia przez nich taktyki "ani kroku w tył", oczekujemy tego, żeby poważnie zastanowić się nad propozycjami zmiany konstytucji, które zaproponował Kukiz'15 - powiedział Kulesza. Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany także przez posłów PiS), przewiduje m.in.: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów i zwiększenie składu TK z 15 do 18 osób.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) wyraził zadowolenie, że w końcu dojdzie do spotkania liderów partii politycznych. Przypomniał, że Kukiz'15 od miesięcy apelował o takie spotkanie.

- Mamy wielką nadzieję, że spotkanie doprowadzi do zamknięcia sprawy Trybunału Konstytucyjnego (...) mamy nadzieję, że spotkanie nie będzie teatrem politycznym - zaznaczył.

Nowoczesną będzie reprezentował oczywiście Ryszard Petru

Również lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który będzie na czwartkowym spotkaniu, podkreślał, że trzeba dyskutować i szukać sposobów rozwiązania kryzysu wokół TK. Zaznaczył jednak, że podstawą kompromisu w tej sprawie musi być opublikowanie przez rząd wyroku TK z 9 marca.

- Inaczej po prostu konstytucja nadal będzie łamana - powiedział Petru na środowym briefingu.

Nadzieję na to, że czwartkowe spotkanie będzie prawdziwym dialogiem, a nie monologiem ze strony PiS, przedstawianiem swoich racji, które są niepodważalne, wyraził w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Od tego będzie zależeć skuteczność spotkania. Ja na ten dialog jestem otwarty - powiedział szef PSL dziennikarzom. Według niego, w związku ze spotkaniem jest dużo chaosu i dużo teatru.

- Można było wszystko powiedzieć od razu, a tu codziennie mamy nowy akt, odsłonę tego spektaklu - dodał. Wyraził też zdziwienie, że spotkanie szefów partii zwołał marszałek Sejmu, a nie prezydent Andrzej Duda.

Na spotkanie zostali zaproszeni również liderzy trzech ugrupowań pozaparlamentarnych - SLD, Partii Razem oraz KORWiN.

O przyjęciu zaproszenia przez lidera SLD Włodzimierza Czarzastego poinformowała rzeczniczka ugrupowania Anna Maria Żukowska. Przypomniała, że jej partia apelowała o okrągły stół, czyli spotkanie szerszej liczby podmiotów politycznych w celu unormowania, ustabilizowania nastrojów społecznych oraz tego, żeby kryzys konstytucyjny, który w Polsce mamy, jakoś rozwiązać. Żukowska zapowiedziała, że przewodniczący SLD zaproponuje na spotkaniu kompromis w tej sprawie.

W spotkaniu liderów partyjnych weźmie też udział przedstawicielka Partii Razem. Razem nie ma przewodniczącego; reprezentować ugrupowanie w czwartek będzie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego ugrupowania.

Dziemianowicz-Bąk powiedziała w środę , że celem spotkania powinno być realne rozwiązanie kryzysu, a nie jedynie poprawa wizerunku rządzących i sztuczne uspokajanie nastrojów. Według niej, punktem wyjścia do tego powinna być publikacja orzeczenia TK w sprawie grudniowej noweli ustawy o Trybunale. Jak dodała, na czwartkowym spotkaniu przedstawi ponadto propozycję Razem ws. reformy TK, która m.in. zmniejszyłaby wpływ polityków na powoływanie sędziów Trybunału.

Partię KORWiN będzie reprezentował Przemysław Wipler, który wyjaśnił, że lider ugrupowania Janusz Korwin-Mikke jest w Chinach i nie może wziąć udziału w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA