REKLAMA

List Beaty Szydło: Jacek Saryusz-Wolski zachowa bezstronność. W przeciwieństwie do Donalda Tuska

  • Autor: PAP/AT
  • 08 marca 2017 07:59
List Beaty Szydło: Jacek Saryusz-Wolski zachowa bezstronność. W przeciwieństwie do Donalda Tuska Wstrząs w kopalni Rudna. Premier spotka się z górnikami (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Premier Beata Szydło napisała list do unijnych szefów rządów.
• Tłumaczy w nim działania polskiej dyplomacji dotyczące zgłoszenia na szefa Rady Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego i braku poparcia dla Donalda Tuska.
• Według Szydło, Saryusz-Wolski jest w stanie odnowić i zreformować Unię.

Dokument - jak napisała na swoim portalu stacja RMF FM - podzielony jest na trzy części: w pierwszej Szydło argumentuje, dlaczego Donald Tusk nie może być kandydatem polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej, w drugiej - pozytywnie ocenia Saryusz-Wolskiego, w trzeciej - ocenia obecną sytuację w Unii Europejskiej, pisząc o głębokim kryzysie.

"Brak poparcia dla Tuska ze strony swojego rządu Szydło tłumaczy tym, że przekroczył on europejskie uprawnienia i używał autorytetu szefa Rady Europejskiej w ostrych krajowych sporach. Według niej, nie wykazał się neutralnością i bezstronnością, które - jak pisze - powinny być nadrzędnymi cechami sprawowania międzynarodowego urzędu. Chodzi przede wszystkim o poparcie, którego Tusk udzielił opozycji w czasie sejmowego kryzysu - grudniowe wydarzenia polska premier przedstawia swym zagranicznym kolegom jako próbę obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi" - podała RM FM.

Czytaj też: Polski rząd przeciwko "swojemu". Taka sytuacja po raz pierwszy w Europie

Według stacji, o Saryusz-Wolskim szefowa polskiego rządu pisze, że "to kandydat, który poradzi sobie z wymogiem zachowania bezstronności i wniesie do Rady Europejskiej nową jakość". "Przedstawia go jako polityka kompetentnego, z ponad 40-letnim doświadczeniem w sprawach integracji europejskiej. Według Szydło, Saryusz-Wolski jest w stanie odnowić i zreformować Unię. Szefowa polskiego rządu przytacza w tym fragmencie jeszcze jeden argument: pochodzi spoza naszego obozu politycznego" - podała stacja RMF FM.

Na czwartek (9 marca) i piątek (10 marca) w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na ten urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy.

Czytaj też: W sprawie Donalda Tuska i Jacka Saryusza-Wolskiego PO popełniła błąd

W sobotę (4 marca) resort spraw zagranicznych poinformował, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z PO. W poniedziałek europoseł poinformował, że wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej, której był wiceszefem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA