REKLAMA

”Lista Milczanowskiego" w sieci. Współpracownicy SB i wywiadu

  • Autor: TM
  • 29 października 2015 09:46
”Lista Milczanowskiego" w sieci. Współpracownicy SB i wywiadu Kończąc pracę w parlamencie, mogę przyczynić się do zwiększenia wiedzy z zakresu jawności życia publicznego – stwierdził były poseł. Fot. facebook.com

Były poseł Zbigniew Girzyński zamieścił na swoim profilu facebookowym zdjęcia dokumentów z tzw. Listy Milczanowskiego. Dokumenty zawierają nazwiska znanych osób opisanych m.in. jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa i wywiadu wojskowego.

Lista tajnych współpracowników SB i wywiadu wojskowego z 1991” - to sześć tomów dokumentów, przygotowanych w 1991 roku w Urzędzie Ochrony Państwa pod kierownictwem Andrzeja Milczanowskiego.

Trafiły do zbioru ogólnego IPN. Sprawdzenie Milczanowskiego objęło 7 tysięcy kandydatów do Sejmu i Senatu, przy czym nie kontrolowano członków rządu i pracowników Kancelarii Prezydenta.

Girzyński ujawnił w sieci nazwiska kandydatów na posłów i senatorów z m.in.: Unii Demokratycznej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Porozumienia Centrum, Konfederacji Polski Niepodległej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego, NSZZ „Solidarność”. 

Dokumenty ujawnione przez byłego posła. Fot. facebook.com

Kończąc swoją 10-letnią pracę w parlamencie, mogę przyczynić się do zwiększenia wiedzy z zakresu jawności życia publicznego - stwierdził były poseł.

Podkreślił, że tzw. Lista Milczanowskiego, była do tej chwili tajnym dokumentem, który oficjalnie nie istniał. Przypomniał, że dokument był w znacznym stopniu tożsamy z ,,Listą tajnych współpracowników SB i wywiadu wojskowego z 1992 r.", znaną również jako tzw. Lista Macierewicza.

Niestety w imię ochrony agentów z sejmu I kadencji i senatu II kadencji jaką postanowiono w czasie tzw. „nocnej zmiany” do chwili obecnej starano się to przynajmniej od strony formalnej ukrywać. Dziś ten czas się skończył - napisał Girzyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA