REKLAMA

Lotnictwo: Rząd rozważa wycofanie się z Centralnego Portu Lotniczego

  • Autor: GP
  • 03 sierpnia 2016 10:02
Lotnictwo: Rząd rozważa wycofanie się z Centralnego Portu Lotniczego Rząd przychyla się do rozbudowy lotniska Modlin, tym samym maleją szanse na budowę Centralnego Portu Lotniczego. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• W rządzie maleje poparcie dla budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), który miałby powstać na równinie mazowieckiej.
• Zamiast inwestycji z Chińczykami, o którą walczyło jeszcze niedawno Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma być rozbudowany port lotniczy w Modlinie.
• Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w 2015 r. polskie lotniska odprawiły ponad 30 mln pasażerów.

Wedle informacji portalu Fly4free, gabinet Beaty Szydło w najbliższym czasie podejmie decyzję o przyszłości projektu Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Rośnie prawdopodobieństwo, że lotnisko nie powstanie. Rozważaną alternatywą dla wartej 8 mln zł inwestycji będzie rozbudowa lotniska w Modlinie, w Warszawie.

Temat CPL był kluczową inwestycja o jaką w pierwszej połowie roku walczył szef MSZ, Witold Waszczykowski. W czasie wizyty w Pekinie szefa MSZ mówiło się o pozyskaniu dla tej lotniczej inwestycji inwestora z Państwa Środka.

Czytaj: Przedłużono obowiązywanie specustawy lotniskowej

- W rządzie projekt dużej rozbudowy Modlina ma znacznie większe poparcie niż budowa lotniska od zera - pisał na swoich stronach portal TVN24 BiŚ o sprawie.

Pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego pojawił się w 2006 r. Jego realizację przewidywano do 2030 r. - Optymalne miejsce na Centralny Port Lotniczy Polski (CPL) znajduje się na równinie mazowieckiej, 36 km na zachód od Warszawy, gdzie przedłużona na północ Centralna Magistrala Kolejowa przetnie się najpierw z autostradą A2 i nieco dalej z przyszłą transeuropejską magistralą dużej prędkości Berlin-Moskwa. Miejsce to wyznaczyli bezwiednie projektanci Centralnej Magistrali Kolejowej i A2 już 30 lat temu - piszą o projekcie lotniska projektodawcy.

Czytaj: Komisja Senatu rekomenduje przyjęcie zmiany Prawa lotniczego ws. PKBWL

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wynika, że w roku 2015 polskie lotniska obsłużyły 30 391 992 pasażerów. Ponad jedną trzecią z tej liczby odprawiło warszawskie lotnisko im. Chopina. Port lotniczy w stolicy zapewnił starty i lądowania dla 11 186 688 osób.

Zestawienie ULC polskich lotnisk zamyka Radom, który obsłużył tylko 670 pasażerów w 2015 r. Należy jednak pamiętać, że był to inauguracyjny rok dla lotów cywilnych z tego portu lotniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA