REKLAMA

Lotnisko w Nowym Mieście przechodzi do zasobów MON

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 20:35
Lotnisko w Nowym Mieście przechodzi do zasobów MON Podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Nowe Miasto n. Pilicą minister Antoni Macierewicz potwierdził, że będące dotychczas w zasobach Agencji Mienia Wojskowego lotnisko wraz z infrastrukturą zostanie przeniesione do zasobów resortu (fot. MON/twitter)

Minister obrony Antoni Macierewicz potwierdził, że przekazane Agencji Mienia Wojskowego lotnisko zostanie przeniesione do zasobów resortu, aby znów służyć szkoleniu lotniczemu – poinformowała czasowo pełniąca obowiązki rzecznika MON Katarzyna Jakubowska.

"Podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Nowe Miasto n. Pilicą minister Antoni Macierewicz potwierdził, że będące dotychczas w zasobach Agencji Mienia Wojskowego lotnisko wraz z infrastrukturą zostanie przeniesione do zasobów resortu.

Ministerstwo Obrony Narodowej dostrzega olbrzymi potencjał tego miejsca i zgodnie z decyzją szefa MON koniec 2016 roku będzie początkiem stopniowego powrotu Sił Zbrojnych RP do Nowego Miasta nad Pilicą" - napisała Jakubowska.

Dodała, że trwają "bardzo zaawansowane prace planistyczne nad wykorzystaniem tego terenu".

Kierunkiem wskazanym przez resort jest "odtworzenie m.in. funkcji lotniskowej i szkoleniowej terenu". "Decyzja podyktowana jest m.in. potrzebami rozwijanych intensywnie i priorytetowo rodzajów wojsk, w tym obrony terytorialnej, sił powietrznych oraz wojsk specjalnych" - stwierdziło MON.

Czytaj też: Szef MON zapowiedział wsparcie inwestycyjne dla Radomia

Jakubowska zapowiedziała w najbliższym czasie przeniesienie nieruchomości z zasobu AMW do MON, rozpoczęcia "niezbędnych działań inwestycyjno-remontowych, tak, aby teren nie ulegał dalszej dewastacji i dekapitalizacji", odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej obiektów infrastruktury lotniskowej i zaplecza socjalno-technicznego, a także zagospodarowanie i przygotowanie terenu na potrzeby szkolenia lotniczego, pododdziałów wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk specjalnych.

Odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej lotniska ma nastąpić w 2017 r., "co pozwoli na rozpoczęcie działalności na tym terenie Szkole Orląt z Dęblina". "Pod koniec 2019 roku zaplanowano rozpoczęcie szkolenia poddziałów Sił Zbrojnych RP w oparciu o zintegrowany ośrodek szkolenia specjalistycznego" - poinformowała cz. p.o. rzecznika prasowego.

Lotnisko wojskowe w Nowym Mieście powstało w połowie lat 50., stacjonowały tam jednostki szkoleniowe lotnictwa myśliwskiego, w latach 1977-2000 47. szkolny pułk śmigłowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA