REKLAMA

Lubelskie: PiS zwiększył przewagę, PSL straciło połowę posłów

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 14:11
Lubelskie: PiS zwiększył przewagę, PSL straciło połowę posłów Janusz Piechociński (fot. psl.pl)

Z 11 do 18 wzrosła liczba posłów PiS z Lubelszczyzny. Najbardziej stracił PSL - liczba posłów tej partii zmniejszyła się o połowę. PO utraciła dwa mandaty z siedmiu. Poza Sejmem - Janusz Palikot.

Na Lubelszczyźnie w tegorocznych wyborach PiS zdobyło 18 mandatów poselskich: 10 - w okręgu lubelskim (w poprzednich wyborach - 6 mandatów) i 8 w okręgu chełmskim (poprzednio - 5 mandatów).

"PiS, który zdobył 2/3 wszystkich mandatów, osiągnął sukces nawet większy, niż sam się spodziewał, bo ich deklaracje w kampanii dotyczyły zdobycia 15 mandatów. To efekt dużego sukcesu tej partii w skali kraju, a konserwatywna Lubelszczyzna zawsze popierała te środowiska" - powiedział PAP dziekan wydziału politologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej prof. Grzegorz Janusz.

Kto dostał najwięcej głosów?

Najwięcej głosów spośród kandydatów PiS - 43 432 - dostała liderka listy w okręgu lubelskim, posłanka Elżbieta Kruk.

Rekordowym poparciem cieszy się jednak posłanka PO Joanna Mucha, która zdobyła 27 głosów więcej niż Kruk (na Muchę zagłosowało 43 459 osób). Także w poprzednich wyborach do Sejmu Mucha, która startowała wtedy z drugiego miejsca na liście, zdobyła ponad 45 tys. głosów - najwięcej wówczas spośród wszystkich kandydatów w Lubelskiem.

Zdaniem prof. Janusza to właśnie popularność Muchy miała duży wpływ na wynik PO w regionie. Partia ta w poprzednich wyborach wprowadziła do Sejmu 7 posłów (4 z okręgu lubelskiego, 3 z okręgu chełmskiego); w tegorocznych straciła po jednym mandacie z każdego okręgu.

"PO straciło, ale nie wypadło aż tak źle, jakby się można było spodziewać na Lubelszczyźnie. Duża w tym zasługa znakomitego wyniku Joanny Muchy. Potwierdza się, że w tym regionie często kobiety były "lokomotywami" list różnych partii" - dodał prof. Janusz.

Połowę miejsc w Sejmie utracił w tych wyborach PSL. W 2011 r. patia ta wprowadziła czterech posłów - po dwóch z każdego okręgu. W tegorocznych wyborach mandaty dostali tylko posłowie Genowefa Tokarska i Jan Łopata, natomiast nie utrzymali ich Henryk Smolarz ani wieloletni poseł PSL Franciszek Stefaniuk.

"PSL poniósł największe straty, biorąc pod uwagę, że to region, który był dotychczas bastionem tej partii. Struktura społeczna na wsi się zmienia, zanika tradycyjny wiejski elektorat. PSL, jeśli nie uwzględni tych zmian w swoim programie, może w kolejnych wyborach znaleźć się poniżej progu wyborczego" - uważa Janusz.

Najbardziej "pechowym" przegranym w tych wyborach jest współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot, który był liderem listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu lubelskim i zdobył 15 115 głosów. Nie uzyskał jednak mandatu ponieważ ZL nie przekroczyła wymaganego dla komitetów koalicyjnych 8 proc. poparcia w skali kraju i nie uczestniczy w podziale mandatów.

W poprzednich wyborach założony przez niego Ruch Palikota wprowadził do Sejmu z Lubelszczyzny 3 posłów (2 w okręgu lubelskim i 1 w okręgu chełmskim).

"Palikot osiągnął niezły wynik, pokazujący, że zyskał sobie popularność i pewien szacunek wśród wyborców, choćby tym, że gdy wystąpił z PO, to złożył mandat poselski. To trzeba docenić, bo niewielu polityków tak potrafi zrobić" - zaznaczył prof. Janusz.

Z komitetu Kukiz'15 do Sejmu w Lubelskiem dostały się dwie osoby Jarosław Sachajko (okręg chełmski) i Jakub Kulesza (okręg lubelski), natomiast w żadnym z okręgów mandatu nie uzyskała Nowoczesna Ryszarda Petru.

Spośród sześciu senatorów z Lubelszczyzny, aż pięciu uzyskało ten mandat ponownie. Także pięciu, podobnie jak dotychczas, to członkowie PiS - Grzegorz Czelej, Stanisław Gogacz, Jerzy Chróścikowski - lub popierani przez tę partię - Grzegorz Bierecki (twórca SKOK-ów, kandydował jako niezależny) i Andrzej Stanisławek (należy do partii Polska Razem).

Z kandydatem PiS wygrał jedynie bezpartyjny Józef Zając, wysunięty przez komitet PSL, który został wybrany na kolejną kadencję. Będzie jedynym członkiem Senatu z ramienia tej partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA