REKLAMA

Lubnauer: Rząd się doigrał. Powiązano wypłatę z funduszy europejskich z praworządnością

  • Autor: PAP/jk
  • 02 maja 2018 18:20
Lubnauer: Rząd się doigrał. Powiązano wypłatę z funduszy europejskich z praworządnością Projekt nowego budżetu UE w Sejmie skomentowali politycy Nowoczesnej. (Katarzyna Lubnauer, fot.twitter.com/Nowoczesna)

- Przyszła perspektywa budżetowa może być znacznie gorsza dla Polski, to nie my skorzystamy z tych elementów, które się zwiększają – powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Wszyscy zapłacimy za to, co rząd robi, czyli za łamanie zasady państwa prawa – oceniła.

  • W środę (2 maja) KE przedstawiła projekt wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.
  • Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro.
  • Podziału na koperty narodowe na razie nie ma. Jest za to propozycja powiązania dostępu do funduszy z praworządnością.
  • - Rząd się doigrał, stało się dokładnie to, czego się spodziewaliśmy: powiązano wypłatę z funduszy europejskich z praworządnością - skomentowała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Obecny siedmioletni budżet wynosi ok. 1,1 biliona euro. W liczbach bezwzględnych kolejna siedmiolatka mimo Brexitu będzie zatem większa, ale porównania takie nie biorą pod uwagę inflacji.

Projekt nowego budżetu w środę w Sejmie skomentowali politycy Nowoczesnej.

- Rząd się doigrał, stało się dokładnie to, czego się spodziewaliśmy: powiązano wypłatę z funduszy europejskich z praworządnością - powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Prawo i Sprawiedliwość przekroczyło granice związane z niezależnością władzy sądowniczej. Nikt nie ma wątpliwości, że dopisanie do reguł zasady przestrzegania praworządności może być tak naprawdę metodą karania takich państw jak Polska czy Węgry - oceniła.

Zdaniem Lubnauer Polska nie potrafiła też stworzyć "silnej koalicji do tego, żeby chronić takich elementów budżetu, jak środki spójnościowe lub środki na dopłaty bezpośrednie".

- Przyszła perspektywa budżetowa może być znacznie gorsza dla Polski. To nie my skorzystamy z tych elementów, które się zwiększają, natomiast zapłacimy za to, że rząd łamie prawo, zapłacimy za to zmniejszają się środki na programy spójnościowe, na dopłaty bezpośrednie do rolnictwa - powiedziała.

Poseł Marek Sowa powiedział, że choć nowy budżet będzie większy, to jednak w dotychczasowym budżecie polityka spójności i wspólna polityka rolna stanowiły jego ponad 72 proc., podczas gdy w nowym budżecie będzie to 50 proc.

Zwrócił uwagę, że wprowadzono też "kilka dodatkowych czynników, które będą decydowały o podziale środków finansowych".

- Uzależniono te środki nie tylko od reguły praworządności, ale również od bezrobocia wśród młodych mieszkańców Europy, od zmian w klimacie czy od migracji. Każdy z nas może sobie odpowiedzieć, obserwując poczynania rządu, czy te trzy kryteria będą zwiększały możliwości Polski w negocjacjach o ostateczny kształt budżetu europejskiego czy odwrotnie - powiedział.

- Zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt (budżetu) i jakie środki zostaną wynegocjowane przez polski rząd, ale warto przypomnieć, że kotwica jest zawieszona na poziomie 106 mld euro, bo dokładnie tyle zostało wynegocjowane 5 lat temu i dokładnie takim budżetem dysponowali Polacy i polska gospodarka - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA