REKLAMA

Macierewicz: Bezpieczeństwo Ukrainy ważne dla bezpieczeństwa Polski

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2015 18:57
Macierewicz: Bezpieczeństwo Ukrainy ważne dla bezpieczeństwa Polski Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał z roboczą w Kijowie (fot.mjr Robert Siemaszko/DKS MON/mon.gov.pl)

Bezpieczeństwo i niepodległość Ukrainy są dla Polski sprawą "absolutnie zasadniczą" - oświadczył w Kijowie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Połtorakiem.

"Ukraina jest naszym strategicznym partnerem na wschodzie i bezpieczeństwo Ukrainy, niepodległość Ukrainy i jedność Ukrainy jest dla Polski sprawą absolutnie zasadniczą. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i bezpieczna Europa" - podkreślił minister.

Macierewicz przekazał, że wraz z Połtorakiem podpisał wspólną deklarację, mówiącą o współpracy wojskowej dwóch krajów. Jej rozszerzeniem zajmą się w najbliższym czasie specjalne grupy robocze. Minister wyraził także gotowość przystąpienia Polski do wspólnych ćwiczeń, które odbywają się na poligonie w Jaworowie, na zachodzie Ukrainy, z udziałem wojskowych z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

"Przekazano nam bardzo dokładną analizę obecnej sytuacji armii ukraińskiej i zagrożeń zewnętrznych, w których się Ukraina znajduje. To dla nas informacje bardzo ważne, zwłaszcza ze względu na to, że chcemy zrobić wszystko, by Ukrainie w jej trudnej sytuacji pomóc" - oświadczył Macierewicz.

Minister Połtorak także nazwał Polskę strategicznym partnerem swego kraju i wyraził wdzięczność za pomoc, która napływała na Ukrainę od jej zachodniego sąsiada od początku rosyjskiej agresji.

"Od pierwszego dnia agresji Federacji Rosyjskiej Polska była jednym z pierwszych krajów, która udzieliła Ukrainie pomocy. Otrzymaliśmy wsparcie polityczne i moralne, wsparcie materialno-techniczne, a nasi żołnierze, którzy zostali ranni na froncie, byli leczeni w Polsce" - powiedział.

Szef ukraińskiego resortu obrony poinformował, że jednym z tematów rozmów było funkcjonowanie wspólnej, trójnarodowej brygady - LITPOLUKRBRIG. "Proces tworzenia brygady trwa. Obecnie w jej sztabie pracuje 18 ukraińskich oficerów. Oczekujemy, że w styczniu uroczyście otworzymy ten projekt i rozpoczniemy przygotowania praktyczne. Jest to niewielki wkład Ukrainy w bezpieczeństwo Europy" - podkreślił Połtorak.

Po rozmowach szefów resortów obrony Polski i Ukrainy dołączyli do nich ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii, którzy także podpisali "Wspólne oświadczenie ministrów obrony państw bałtyckich, Polski i Ukrainy w zakresie rozwoju współpracy w sferze obronnej".

MON w Warszawie poinformował w komunikacie, że sygnatariusze "przekazali w nim m.in. stanowcze stanowisko na rzecz zapewnienia integralności terytorialnej Ukrainy, wspólne przekonanie o konieczności pełnego wdrożenia Porozumień Mińskich 2014-2015, gotowość do rozszerzenia współpracy we wszystkich sferach wspólnego zainteresowania m.in. wspólnego udziału w przygotowaniu wojsk; współpracy w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego; w sferze medycyny wojskowej oraz wojskowo-technicznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Państwo teoretyczne! 2015-12-15 08:13:22
    Dla Ukrainy bezpieczeństwo to przestępstwo, tolerancyjność na wschodniej granicy Schengen Naszego Państwa w codziennych przemytach milionów sztuk paczek papierosów bez akcyzy, uszczuplając budżet całej Unin Europejskiej. Przykład: spójrzcie na słynne przejście graniczne Jagodzin- Dorohusk, ile mamy pasów do odprawy na stronie Polskiej, dlaczego jest oblegany paraliżując granice jeden pas MRG- ponieważ niema tam kontroli celnych na pasie, papierosy płyną przejściem jak rzeka przez ukraińskich obywateli na teren Unii Europejskiej. Nauczcie się liczyć pieniądze, które przez palce uciekają.
  • Państwo teoretyczne! 2015-12-15 08:08:55
    Dla Ukrainy bezpieczeństwo to przestępstwo, tolerancyjność na wschodniej granicy Schengen Naszego Państwa w codziennych przemytach milionów sztuk paczek papierosów bez akcyzy uszczuplając budżet całej Unin Europejskiej. Przykład: spuścicie na słynne przejście graniczne Jagodzin- Dorohusk, ile mamy pasów do odprawy na stronie Polskiej, dlaczego jest oblegany paraliżując granice jeden pas MRG- ponieważ niema tak kontroli celnych na pasie, papierosy płyną przejściem jak rzeka przez ukraińskich obywateli na teren Unii Europejskiej. Nauczcie się liczyć pieniądze, które przez palce uciekają.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA