REKLAMA

Macierewicz: NATO przygotowane na wojnę hybrydową

  • Autor: bad
  • 04 maja 2016 21:47
Macierewicz: NATO przygotowane na wojnę hybrydową Problem wojny hybrydowej został wkomponowany w planowanie odpowiedzi. Fot. MON

- Odpowiedź sił NATO w sytuacji zagrożenia będzie proporcjonalna do stwierdzonego stanu agresji. Problem wojny hybrydowej został wkomponowany w planowanie odpowiedzi na tego typu działania tak, aby uniemożliwić agresorowi grę tą granicą – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

– Nie ma wątpliwości, wszystkie państwa europejskie są zgodne w tej sprawie, że najazd Rosji na Ukrainę stworzył precedens złamania ładu pokojowego w Europie. Nie zgadzam się, że formalnie wszystko jest w porządku – powiedział w TVP Info szef MON Antoni Macierewicz.

Jego zdaniem „mamy do czynienia z agresją jednego państwa na drugie i z okupacją. Krym jest okupowany, część Donbasu również jest okupowana”.

Czytaj też: Polska staje się w NATO równorzędnym partnerem

- W wymiarze formalnym żadne z państw europejskich nie przechodzi do porządku dziennego nad bezprawnymi działaniami Federacji Rosyjskiej – dodał Macierewicz.

Szef MON przypomina, że Ukraina nie jest członkiem NATO, ale był moment, kiedy mogło się to zmienić. - Była taka inicjatywa ze strony świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Byliśmy bardzo blisko podczas szczytu w Bukareszcie, by były otwarte drzwi dla Ukrainy, ale ta sprawa została zablokowana - zauważa minister.

W opinii Antoniego Macierewicza „gdyby wtedy udało się to zrobić, dzisiaj Ukraina nie byłaby okupowana”.

Macierewicz podkreślił, że odpowiedź sił NATO w sytuacji zagrożenia będzie proporcjonalna do stwierdzonego stanu agresji.

– Problem wojny hybrydowej został wkomponowany w planowanie odpowiedzi na tego typu działania tak, aby uniemożliwić agresorowi grę tą granicą – wyjaśnił.

Jego zdaniem „trzeba być przygotowanym na agresję hybrydową, ale i na to, że agresor, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu stara się zastosować inną taktykę”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA