REKLAMA

Macierewicz walczy z Kamińskim o służby specjalne? Starcie w PiS

  • Autor: TM
  • 29 października 2015 06:31
Macierewicz walczy z Kamińskim o służby specjalne? Starcie w PiS O przywództwo nad służbami rywalizować mają Macierewicz z Kamińskim. Fot. youtube.com

Kto w rządzie Prawa i Sprawiedliwości obejmie kontrolę nad służbami? Według informacji TVN24 szykować mają się poważne zmiany personalne, ale też zmiany w sposobie funkcjonowania poszczególnych instytucji.

Wiadomo już, że PiS proponuje między innymi przywrócenie stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych.

Poważne zmiany

O przywództwo nad polskimi służbami rywalizować mają Antoni Macierewicz z Mariuszem Kamińskim - donosi stacja.

Jest zdecydowanie za wcześnie jest mówić o personaliach, ale z całą pewnością funkcja koordynatora musi być przywrócona - uważa Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Przywrócenie stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych to jednak dopiero początek zmian, jakie najprawdopodobniej zajdą w polskich służbach. Głośno mówi się bowiem o poważnych zmianach personalnych.

Według nieoficjalnych informacji nowym szefem Agencji Wywiadu mógłby zostać gen. Zbigniew Nowek, który piastował już to stanowisko, gdy PiS był u władzy. ABW, CBA, BOR, SKW.

Szefem cywilnego kontrwywiadu, czyli ABW, mógłby zostać płk. Grzegorz Małecki, były sekretarz kolegium ds. służb specjalnych, który ma za sobą bogatą karierę w służbach.

W kontekście tego samego stanowiska mówi się jednak również o Erneście Bejdzie, bliskim współpracowniku Mariusza Kamińskiego, który pomagał w założeniu CBA w 2006 roku.

Rewolucja w BOR?

Zmiany szykują się też w Biurze Ochrony Rządu, którego szefem ponownie miałby zostać płk. Andrzej Pawlikowski. W kuluarach mówi się jednak, że to samo stanowisko chcieliby objąć byli żołnierze jednostki specjalnej GROM, którzy na co dzień zajmują się ochroną prezesa Kaczyńskiego.

Wielką niewiadomą jest też los Pawła Wojtunika, obecnego szefa CBA. - O dokonaniach Pawła Wojtunika mogliśmy usłyszeć na taśmach prawdy i to jest dyskwalifikujące dla szefa CBA – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jednak podsłuchana rozmowa między Pawłem Wojtunikiem a Elżbietą Bieńkowską jest tylko jednym z wielu zarzutów, jakie PiS ma do obecnego szefa CBA.

Wojtunik nie tylko zastąpił na stanowisku szefa Biura Mariusza Kamińskiego, ale pozwalniał też wszystkich związanych z nim ludzi i złożył do prokuratury doniesienia na swojego poprzednika. Równie wiele znaków zapytania jest w służbach wojskowych.

Do roli szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego przymierzani są Piotr Bączek, były oficer służby i asystent Antoniego Macierewicza oraz płk Andrzej Kowalski, który był jednym z założycieli SKW, a przez chwilę, w 2007 roku, nawet jej szefem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA