REKLAMA

Magdalena Gawin: Należy zmienić narrację historyczną przez prace badawcze

 • Autor: PAP/AT
 • 05 marca 2018 08:29
Magdalena Gawin: Należy zmienić narrację historyczną przez prace badawcze Polacy podawali w nich nazwy, dokładne lokalizacje, plany obozów, a także sposoby uśmiercania więźniów - wskazała wiceminister (Magdalena Gawin, fot.mkidn.gov.pl)

Nie ma wątpliwości, że rząd polski pamiętał o polskich obywatelach narodowości żydowskiej - powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

 • Nie jesteśmy bezbronnym krajem - mówi Gawin.
 • Mamy, jak się szacuje, ponad 100 tys. świadectw z okupacji niemieckiej i 30 tys. z sowieckiej - wyjaśnia Gawin.
 • Są niezbite dowody na to, że alianci byli alarmowani o zagładzie Żydów - dodaje.
 • Według wiceminister Polska w celu wyjaśnienia swojej historii powinna prowadzić działania na różnych poziomach, wśród których Gawin wymieniła kulturę, film i sztukę.

Wiceminister podkreśliła w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że odtajnione akta Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych to potwierdzenie działania rządu polskiego, który - jak mówiła - "za pośrednictwem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej alarmował aliantów o polityce eksterminacyjnej wobec ludności polskiej i zagładzie Żydów".

"Dostarczono także pełnych informacji na temat istniejących obozów koncentracyjnych, tych w okupowanym kraju i tych poza nim. Informacje były bardzo szczegółowe. Polacy podawali w nich nazwy, dokładne lokalizacje, plany obozów, a także sposoby uśmiercania więźniów" - wskazała wiceminister.

Jak dodała, są to "niezbite dowody na to, że alianci byli alarmowani o zagładzie Żydów". "Nie ma wątpliwości, że rząd polski pamiętał o polskich obywatelach narodowości żydowskiej" - powiedziała Gawin.

Czytaj też: Anna Maria Anders: Polską racją stanu jest korygować kłamstwa historyczne

Przypomniała, że Rada Pomocy Żydom, działająca pod kryptonimem Żegota, była powołana przez Polskie Państwo Podziemne. "W ramach działalności pomagano dziesiątkom tysięcy Żydów, choć udało się uratować mniej" - tłumaczyła. Jak dodała, możliwości niesienia pomocy Żydom zwiększały się, gdy korzystano z instrumentów państwa.

Wiceminister zaznaczyła, że "zdarzały się patologie", ale są one "winami osób, a nie wyrazem woli narodu czy państwa". "Plagą wojenną były donosy, haniebne zachowania, wydawanie Żydów, współpraca z okupantem. Ludzie zeznawali o zdradach sąsiada, dozorcy, służącej etc. To były dramaty całych rodzin polskich" - powiedziała.

Jak podkreśliła, "Polska niczego nie ukrywała". "Nie chowaliśmy źródeł do zbiorów tajne. To inne państwa utajniły nasze źródła" - przekonywała Gawin. Jak dodała, w Polsce jest inny problem. "Historycy obawiają się tematów zdominowanych przez lewicę. Należy to przełamać" - oceniła.

Zdaniem Gawin "narrację historyczną należy zmienić przez prace badawcze". "Dostęp do polskich źródeł translacje, zachęcanie zagranicznych badaczy do poznawania historii Europy Środkowo-Wschodniej" - wskazała. Jak podkreśliła, Polska nie jest "bezbronnym krajem". "Mamy, jak się szacuje, ponad 100 tys. świadectw z okupacji niemieckiej i 30 tys. z sowieckiej" - dodała.

Według wiceminister Polska w celu wyjaśnienia swojej historii powinna prowadzić działania na różnych poziomach, wśród których Gawin wymieniła kulturę, film i sztukę. "Ale nie można zaniedbać badań. Jeśli zaniedbamy badania, to będziemy zawsze oskarżani o przepisywanie historii" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Cyborg28 2018-03-05 09:31:12
  Zanim uwaga, najpierw cytata z wypowiedzi pani wicem. Magdaleny Gawin.: "Wiceminister zaznaczyła, że "zdarzały się patologie", ale są one "winami osób, a nie wyrazem woli narodu czy państwa". "Plagą wojenną były donosy, haniebne zachowania, wydawanie Żydów, współpraca z okupantem. Ludzie zeznawali o zdradach sąsiada, dozorcy, służącej etc". Brak tu miejsca, aby się do tego fragmentu w pełni ustosunkować. Uważam za szkodliwy błąd to "bicie się w piersi" za podłe jednostki polskie, gdy milczy się o olbrzymim zakresie antypolskiej kolaboracji "naszych starszych sióstr i braci" z władzami NKWD na terenach pod okupacją sowiecką, a potem z NKWD i UB na terenach PL i od 22.07.1952 - PRL. Czas skończyć z tą nierównowagą, bo to szkodzi Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA