REKLAMA

Magierowski: Prezydent kontynuuje wizytę na Śląsku

  • Autor: PAP/JS
  • 23 listopada 2016 18:25
Magierowski: Prezydent kontynuuje wizytę na Śląsku Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę na Śląsku (fot. Kancelaria prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę na Śląsku - powiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, odnosząc się do incydentu w Piekarach Śląskich.
• Podkreślił, że mężczyzna z niebezpiecznymi narzędziami został zatrzymany przed przyjazdem prezydenta do bazyliki.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka poinformował, że o godzinie 14.37 w Piekarach Śląskich w Bazylice Najświętszej Marii Panny i Św. Bartłomieja na tyłach prezbiterium policjanci pełniący służbę po cywilnemu w związku z zabezpieczeniem planowanego przyjazdu prezydenta zatrzymali 40-letniego Aleksandra Cz.

Mężczyzna miał przy sobie niebezpieczne narzędzia, a jego zachowanie wskazywało, że może stworzyć niebezpieczeństwo w związku z wizytą prezydenta - podała policja. "Mężczyznę natychmiast obezwładniono po czym policjanci przewieźli go do Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich. Obecnie wykonywane są dalsze czynności z zatrzymanym" - czytamy w komunikacie.

Magierowski podkreślił, że mężczyznę zatrzymano na godzinę przed przyjazdem prezydenta do bazyliki. "Różnica czasu między zatrzymaniem mężczyzny a przyjazdem prezydenta była ogromna. Bezpieczeństwo prezydenta Dudy nie było zagrożone" - dodał. Poinformował, że Duda kontynuuje wizytę na Śląsku.

40-latek z Bytomia - według relacji rzeczniczki śląskiej policji - przemieszczał się w pobliżu bazyliki, rozglądał, obserwował przygotowania i drogi przejścia. Zauważyli to policjanci, decydując o zatrzymaniu mężczyzny. Okazało się, że ma on ze sobą nóż i strzykawkę wypełnioną cieczą. Zwartość strzykawki będzie badana w laboratorium.

Podinspektor Nowara potwierdziła, że - jak dotąd - nie ma podstaw do postawienia mężczyźnie zarzutów bądź sugerowania, że planował on atak na prezydenta. W środę późnym popołudniem zatrzymany wciąż przebywał w komendzie policji w Piekarach Śląskich. Policjanci chcą ustalić, jakie były jego zamiary oraz przeznaczenie niebezpiecznych przedmiotów, jakie miał ze sobą.

Według rzeczniczki, zatrzymanie miało charakter prewencyjny; to standardowe działanie służb zabezpieczających tego typu wydarzenia. Trwają czynności wyjaśniające. Policja od początku współpracuje w tej sprawie z Biurem Ochrony Rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA