REKLAMA

Magierowski: prezydent podejmie decyzję ws. noweli ustawy o TK "w stosownej chwili"

  • Autor: PAP
  • 24 grudnia 2015 13:08
Magierowski: prezydent podejmie decyzję ws. noweli ustawy o TK "w stosownej chwili" Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.(fot. Lukas Plewnia/Deutschland/Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 2.0)

Prezydent Andrzej Duda zapozna się z zapisami nowelizacji ustawy o TK i podejmie decyzję "w stosownej chwili" - zapowiada rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Do godziny 10 w czwartek ustawa jeszcze nie wpłynęła do KPRP.

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.

Pytany w czwartek rano o to, kiedy można się spodziewać decyzji prezydenta w sprawie podpisania ustawy, rzecznik prezydenta zaznaczył, że "ustawa nie wpłynęła jeszcze do kancelarii prezydenta". "Oczywiście kiedy tylko wpłynie, pan prezydent natychmiast się z nią zapozna, przeczyta, przeanalizuje i podejmie decyzję w stosownej chwili" - dodał.

Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.

W czwartek o skierowanie ustawy do Trybunału przed jej podpisaniem zaapelowali do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • do przodu 2015-12-26 22:09:47
    Do DOŚĆ: TAK - karawana musi jechać dalej, a psy i tak będą szczekać.
  • DOŚĆ 2015-12-26 14:32:26
    Ustawę trzeba szybko podpisać i zacząć naprawę Polski, bo szkoda czasu .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA