REKLAMA

Malediwy. Areszt dla dwóch sędziów Sądu Najwyższego

  • Autor: PAP/PSZ
  • 06 lutego 2018 07:02
Malediwy. Areszt dla dwóch sędziów Sądu Najwyższego Male - stolica Malediwów (fot. Shutterstock)

Policja na Malediwach poinformowała 6 lutego nad ranem o aresztowaniu przewodniczącego Sądu Najwyższego Abdullę Saeeda i innego sędziego tego sądu Ali Hameeda. Kryzys polityczny w tym wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim zaostrza się.

Jak czytamy w opublikowanym na Twitterze komunikat policji, dwaj sędziowie zostali zatrzymani "w związku z toczącym się śledztwem". Nie podano bliższych szczegółów, ani zarzutów przeciwko zatrzymanym.

Pozostali sędziowie Sądu Najwyższego mają być przetrzymywani w gmachu sądu. Policja wkroczyła do gmachu w poniedziałek wieczorem.

Wcześniej rząd zawiesił parlament (Madżlis) i wprowadził 15-dniowy stan wyjątkowy. Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja aresztowała byłego prezydenta Maumuna Abdula Gajuma. Stojący na czele rządu w latach 1968-2008 Gajum to przyrodni brat obecnego przywódcy Abdulla Yameena.

Niepokoje rozpoczęły się po tym jak w piątek Sąd Najwyższy nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji oraz uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Wyrokowi nie podporządkował się rząd. Przez weekend na archipelagu trwały protesty opozycji, która wzywała społeczność międzynarodową do wsparcia wykonania orzeczenia Sądu Najwyższego.

Rząd nakazał armii stawić opór wszelkim posunięciom Sądu Najwyższego, mającym na celu obalenie władzy Yameena.

Do wydarzeń na Malediwach odniósł się w poniedziałek Waszyngton. W oświadczeniu Białego Domu wezwano rząd w Male do "poszanowania rządów prawa, wolności wypowiedzi oraz demokratycznych instytucji". Podobne oświadczenie opublikował Departament Stanu USA.

Napięcia polityczne już wpłynęły na turystykę, główne źródło dochodów Malediwów. Archipelag jest popularnym celem turystów; słynie z rajskich plaż, zabiegów spa oraz nurkowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA