REKLAMA

Małgorzata Kidawa-Błońska: Pomniki powinny być budowane w konsensusie i w zgodzie

  • Autor: PAP/AT
  • 09 kwietnia 2018 11:44
Małgorzata Kidawa-Błońska: Pomniki powinny być budowane w konsensusie i w zgodzie Plac Piłsudskiego w Warszawie. To tu stanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera internował Plac Piłsudskiego i tylnymi drzwiami oraz wbrew warszawiakom, wbrew samorządowi postawiono w tym miejscu monument - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

  • Na wtorek (10 kwietnia) zaplanowano odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
  • Politycy PO zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika na Placu Piłsudskiego.
  • Źle bym się czuła na uroczystości na Placu Piłsudskiego, internowanym niezgodnie z prawem przez wojewodę - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na najbliższy wtorek na godz. 15.30. Będzie częścią obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W piątek (6 kwietnia) szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że PO nie weźmie 10 kwietnia udziału w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na Placu Piłsudskiego.

"Źle bym bardzo się czuła na tej uroczystości, będąc na Placu Piłsudskiego, który został niezgodnie z prawem - nie mamy jeszcze wyroku sądu - internowany przez pana wojewodę" - powiedziała w poniedziałek w radiowej Trójce wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Jak dodała, członkowie PO wezmą udział w uroczystościach organizowanych przez samorządy. "Będziemy odwiedzali groby, uczestniczyli w mszach dotyczących naszych przyjaciół, znajomych - żeby pamiętać o tych osobach" - stwierdziła.

"Jeżeli poważnie to traktujemy, to jednak te pomniki powinny być budowane w konsensusie i w zgodzie, powinniśmy być informowani o pewnych działaniach - tego nie było" - oceniła Kidawa-Błońska.

Czytaj też: Rodziny ofiar katastrofy odsłonią pomnik smoleński

"Lokalizacja została wskazana w bardzo dobrym miejscu, projekt pomnika został przygotowany pod tą lokalizację, a nagle okazuje się, że pan wojewoda internuje Plac Piłsudskiego w Warszawie - podobno miał być tam z powodu obronności, bardzo ważnych spraw państwowych i tylnymi drzwiami, w tym miejscu, wbrew warszawiakom, wbrew samorządowi, stawia się pomnik."

Według niej wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera "internował" Plac Piłsudskiego i "tylnymi drzwiami" oraz "wbrew warszawiakom, wbrew samorządowi" postawiono w tym miejscu monument.

10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. Piłsudskiego.

Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA