REKLAMA

Manifestacja KOD i opozycji w Warszawie. "Jesteśmy i będziemy w Europie"

 • Autor: PAP/AS
 • 07 maja 2016 14:41
Manifestacja KOD i opozycji w Warszawie. "Jesteśmy i będziemy w Europie" W opinii Schetyny "odwracanie się od Europy, to jest droga na Wschód" (fot. Twitter)

W Warszawie trwają dziś trzy demonstracje. Jedną z nich jest zorganizowana przez Komitet Obrony Narodowej. Demonstranci z flagami krzyczeli m.in. "precz z Kaczorem-Dyktatorem".  - PiS niszczy to, co zbudowaliśmy przez ćwierćwiecze; nie ma zgody na odwracanie się plecami do Europy, bo to droga na Wschód - mówili liderzy opozycji rozpoczynając sobotni proeuropejski marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie".

Po godz. 13 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się manifestacja "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne: PO, Nowoczesną oraz PSL. Bierze w nim też udział m.in. Stowarzyszenie Inicjatywa Polska oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak zapowiadał lider KOD Mateusz Kijowski, marsz jest po to, by zamanifestować różnorodność, gotowość do dialogu, zgodę wobec najważniejszych wartości - tych, które, według niego, "w tej chwili są stawiane w wątpliwość przez rządzącą partię".

"Dziś jesteśmy razem po to, aby powiedzieć, że nie dopuścimy do koszmaru władzy autorytarnej" - powiedział rozpoczynając manifestację przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. "Nie pozwolimy na łamanie demokracji, łamanie praworządności, łamanie konstytucji. Nie będzie na to naszej zgody" - podkreślił.

"Dziś rząd PiS chce zmienić konstytucję, więc pytamy: jakiej chcecie konstytucji, jakiego chcecie ustroju? Czy chcecie takiej konstytucji, w której wpisuje się przewodnią rolę partii?" - pytał Schetyna. "Na to nie będzie naszej zgody" - mówił.

W opinii Schetyny "odwracanie się od Europy, to jest droga na Wschód". "Nie ma zgody na żelazną kurtynę, na odrzucenie nas od Europy. Jesteśmy i będziemy w Europie" - podkreślił.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że Polacy, którzy przyszli na sobotni marsz wierzą, że "miejsce Polski jest w sercu Unii Europejskiej". "Rząd PiS odwraca się plecami od Europy. Nie szanuje europejskich wartości. W naszych największych przyjaciołach widzi naszych największych wrogów" - mówiła. "PiS niszczy to, co zbudowaliśmy przez ćwierćwiecze" - podkreślała.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz przez ostatnie lata w "ekspresie europejskim" Polska zajmowała miejsce w pierwszej klasie, ale "kilka miesięcy rządów PiS spowodowało, że przesiedliśmy się do wagonu towarowego".

Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski podkreślał, że Unia Europejska jest "strefą bezpieczeństwa i rozwoju". "Uświadommy sobie dzisiaj wszyscy, że jesteśmy pierwszym pokoleniem Rzeczypospolitej od tysiąca lat, które nie doświadczyło wojny. To też zasługa Unii Europejskiej. Ta Unia powstała po to, żeby okropieństwa II wojny światowej nigdy się nie powtórzyły" - mówił.

"Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci i następne pokolenia też mogły realizować swoje aspiracje w spokoju, musimy jako Polska i Polacy wzmacniać jedność Unii Europejskiej, a nie, tak jak to czyni obecny rząd, tę jedność podważając i rozbijając" - apelował Kalinowski. "Nie pozwolimy na to" - zapewniał.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, ze edukacja "nie może być zawłaszczana przez żadną partię polityczną". "Nie ma dobrej szkoły bez demokratycznego państwa, i nie ma demokratycznego państwa bez dobrej edukacji" - przekonywał.

Były prezydent Bronisław Komorowski mówił, że nie mogło go nie być na sobotniej manifestacji, bo "naprawdę wierzy w to, że można razem działać dla Polski". "Głęboko wierzę w to, że zgoda buduje, a niezgoda zawsze Polskę rujnuje" - dodał.

"Wszyscy doskonalone wiemy, że nie przyszliśmy tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że jest nam razem dobrze, tylko dlatego, że w Polsce jest źle" - powiedział Komorowski. "Jesteśmy tutaj dzisiaj razem, nie licząc na żadne profity, na żadne stanowiska, na żadne korzyści. Jesteśmy tutaj, bo chcemy walczyć o polską wolność, o polską demokrację, o polskie prawo do dobrego funkcjonowania w Unii Europejskiej" - podkreślił. "Jesteśmy razem w imię wielkiej idei, której na imię wolność" - podsumował były prezydent.

Po tych wystąpieniach ruszył marsz. Jego uczestnicy mają flagi Polski, Unii Europejskiej oraz KOD. Skandują: "Obronimy demokrację". Marsz sprzed KPRM przejdzie na pl. Piłsudskiego Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • sadownik 2016-05-08 08:31:49
  Do Przemyślida: człowieku żyjesz w czasach totalitarnych , wtedy tak nazywano rolników , wypraszamy sobie nie jesteśmy chłopami , tylko rolnikami przedsiębiorcami . ale widać nie masz pojęcia o naszej odpowiedzialnej pracy , nie wiesz co to praca w uprawach rolnych , sadach itd. Natomiast co do naszego profesjonalizmu i wiedzy oraz wykształcenia , to mało wiesz , my nie jesteśmy już grupą zawodową z ciemnogrodu , byś musiał wiele się od nas uczyć . Piszemy prawdę i tylko prawdę , mamy 2016 rok , a nie czasy sowieckie - stalinowskie , obudź się człowieku. Widać obce tobie zupełnie zagadnienia o życiu rolników , czas na naukę , jeżeli chcesz w tych sprawach zabierać głos.
 • Zeghar 2016-05-08 01:03:47
  Ja ich nie rozumiem. Przeszkadza im obecna demokracja wg nich w stylu wschodnim (wolność zgromadzeń, manifestacji, ochrona policji, wolność prasy i wyrażania opinii w internecie). Bronią zaś poprzedniej demokracji w stylu zachodnim (policja strzelająca i pałująca protestujących, władze zabraniające lub rozwiązujące pod byle pretekstem manifestacje, prześladowanie dziennikarzy i osób mających krytyczną opinię wobec władzy - patrz sprawa Antykomor.pl).
 • Przemyślida 2016-05-08 00:25:52
  Do sadownik: Ale jaja jak berety. Jeszcze nie widziałem chłopa który pisze tak jak profesjonalny propagandzista. Zmien image koleś, na to nabiorą się tylko pisiory, a to nie ma sensu
 • sadownik 2016-05-07 15:08:25
  Ale jaja , oglądam cyrk błaznów , nie rozumiem , kto chce Polskę wyprowadzić z UE , to kłamstwa , nikt z rządzących tego nie powiedział , media o tym nie komunikowały. Widzę z tego , że razem PO , PSL , KOD , N i inni dziwacy chcą to uczynić i dlatego chyba ta manifestacja , aby Polska opuściła UE , cóż byłoby to dla tych szkodników niewybaczalne , my rolnicy mówimy stanowcze nie takim działaniom , przestańcie się tak zachowywać , chyba że zależy wam na tym abyście wyprowadzili Polskę z Europy. Ludzie wykształceni , posłowie , funkcjonariusze publiczni , tak się nie zachowują , nie macie kultury osobistej i politycznej , jako rolnicy wstydzimy się za was , bo odcinacie nam dofinansowania do projektów rolniczych z UE np. ONW , dopłaty obszarowe itd. Czas zacząć solidnie pracować , a nie bąki zbijać rodem z PRL.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA