REKLAMA

Manifestacja przed siedzibą TK. Chcą publikacji orzeczenia

 • Autor: PAP/AS
 • 12 marca 2016 13:00
Manifestacja przed siedzibą TK. Chcą publikacji orzeczenia Przed siedzibą Trybunału obecni są m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka (fot. Twitter)

Nakłonienie rządu do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - to cel manifestacji, która rozpoczęła się w sobotę w południe przed siedzibą TK w Warszawie. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział biorą także politycy PO oraz działacze KOD.

Manifestacja, która odbywa się pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny" ma związek ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK.

Przed siedzibą Trybunału obecni są m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

"Przyszliśmy tutaj, żeby okazać szacunek polskiej konstytucji" - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Chodźcie z nami, obronimy polską konstytucję" - apelowała.

Jak mówiła, to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy "chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa".

Polityk PO Borys Budka zachęcał do pisania wiadomości do rządu z apelem o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie noweli ustawy o TK.

"Bronimy dziś Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko TK jest w stanie obronić naszą wolność" - mówił lider KOD Mateusz Kijowski.

Protestujący trzymają transparenty z napisami m.in.: "Dość łamania prawa". Widać flagi Polski i Unii Europejskiej. "Tu jest Polska", "Zima wasza, wiosna nasza" - krzyczą.

Uczestnicy protestu przejdą sprzed siedziby TK Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru w zeszłym tygodniu apelował do innych partii opozycyjnych, by wszyscy razem, ponad podziałami, domagali się "przywrócenia ładu konstytucyjnego w Polsce". Na zaproszenie lidera Nowoczesnej odpowiedzieli politycy PO i działacze KOD.

W sobotniej manifestacji zorganizowanej przez Nowoczesną nie biorą udziału działacze partii Razem, którzy od czterech dni protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów domagając się publikacji wyroku TK.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział na konferencji prasowej, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Gabryjel 2016-03-12 21:21:06
  Tysiące ludzi domagały się publikacji orzeczenia TK, a miliony Polaków tego właśnie nie chce! Miliony chcą, aby PIS kontynuował dobre zmiany i przywrócił godność POLAKOM!
 • Józik 2016-03-12 19:11:03
  No proszę i reprezentant śląskiej PO - Zgredek w pierwszej linii pochodu. Jaki niefart i nikt go nie podpisał na zdjęciu. Nie wyszedł lansik.
 • iza 2016-03-12 15:13:28
  Pani N dzisiaj przerosła nawet swego byłego szefa SLD , mówiąc , że Pan Jarosław złamał kręgosłupy Panu Prezydentowi i Pani Premier - to porównanie demagogiczne i szokujące . Pytam więc Panią N , kto jej złamał kręgosłup . gdy przystąpiła do lewicy zjednoczonej z Panem Palikotem i czy zna dokładnie prawdę okrutną i katastroficzną z 2010 roku , widać krótka pamięć historyczna , co bardzo źle świadczy o tobie kobieto , a niebo jak widzisz dzisiaj zachmurzone , deszcz pada , nic to dla ciebie nie znaczy . Nie pomyślałam bym nigdy , że będziesz przynosić wstyd i hańbę Polsce uczestnicząc i wypowiadając przywołane słowa w takim towarzystwie.
 • jan 2016-03-12 14:59:11
  Demagodzy , populiści broniący bałaganu i chaosu , który sami stworzyli prze 8 lat , a teraz szukają kozła ofiarnego , a sami są kozłami. Do solidnej pracy , czego bronicie , bezprawia , korupcji , nepotyzmu , który urządzał TK w ostatnich 8 latach - razem z wami aparatczykami PO - PSL , SLD i dzikich tworów jakiejś N i KOD . Wstydźcie się , bo bronicie swoich prywatnych , nielegalnych interesów , a nie obrony prawnej przeciętnego Polaka zapisanych w Konstytucji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA