REKLAMA

Marek Jakubiak, Kukiz'15: Komisja Europejska żyje w innym świecie, Juncker do dymisji

  • Autor: PAP/MN
  • 27 lipca 2016 17:13
Marek Jakubiak, Kukiz'15: Komisja Europejska żyje w innym świecie, Juncker do dymisji Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak (fot. youtube)

• Konfrontacyjne stanowisko wobec Polski i Europy; Komisja Europejska cały czas lewituje - ocenił wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak, odnosząc się do decyzji KE o wydaniu zaleceń dla Polski dot. rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
• W opinii wiceszefa klubu Kukiz'15 komisja "żyje w innym świecie", a zarówno jej przewodniczący Jean-Claude Juncker, jak i inni członkowie "powinni się dawno podać do dymisji, choćby z powodu Brexitu".

"Konfrontacyjne stanowisko wobec Polski i Europy. Wydaje się, że Komisja Europejska cały czas lewituje, nie widzi, co się dzieje na około" - powiedział w środę (27 lipca) Jakubiak. Jak podkreślił, "(KE) nie widzi, że Europa, którą znamy z przeszłości, zaczyna odchodzić w niebyt i zajmuje się rzeczami, które nie mają żadnego znaczenia dla jedności Europy".

Jakubiak zaznaczył, że polski rząd "nie powinien się przejmować" decyzją komisji, która "lewituje". Dodał, że zarówno przewodniczący Jean-Claude Juncker, jak i inni członkowie "powinni się dawno podać do dymisji, choćby z powodu Brexitu".

Komisja Europejska przyjęła w środę 27 lipca zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i oczekuje ich wykonania w ciągu trzech miesięcy - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Czytaj też: Błaszczak: KE powinna zająć się atakami terroru, a nie sprawami wydumanymi

Decyzja ta oznacza przejście do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w styczniu. Zdaniem KE w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa". Zdaniem Timmermansa nowa ustawa o TK, przyjęta przez parlament 22 lipca, nie usuwa zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. "Oczywiście pewne zmiany idą we właściwym kierunku, w szczególności polskie władze zrezygnowały z wymogu, by decyzje TK zapadały większością 2/3 głosów, jednak kluczowe problemy, takie jak publikacja i wykonywanie wyroków oraz zaprzysiężenie sędziów (TK), pozostają nierozwiązane. Co więcej, wprowadzono nowe problematyczne zapisy, które podają w wątpliwość skuteczność oceny konstytucyjnej" - powiedział Timmermans.

Czytaj też: MSZ komentuje zalecenia KE: Działania przedwczesne, narażają Komisję na utratę autorytetu

Według opublikowanego dokumentu KE zaleca polskim władzom "przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. oraz ich pełne wykonanie; zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma objąć "trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 r., a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej".

Kolejne zalecenie, to ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. i późniejszych oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Czytaj też: PO zadowolona z decyzji KE. "Nie dała się nabrać"

Komisja rekomenduje też "zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca 2016 r. oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej".

Trybunał powinien też mieć możliwość oceny, czy nowa ustawa o TK, przyjęta 22 lipca, jest zgodna z konstytucją, jeszcze zanim ustawa ta wejdzie w życie - uważa KE i zachęca polskie władze, by zwróciły się o opinię Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie. KE wzywa również polskie władze, by powstrzymały się od wypowiedzi i działań, podważających autorytet TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA