REKLAMA

Marek Kuchciński: Jest pomysł deklaracji o pogłębionej współpracy parlamentów Polski i Słowacji

  • Autor: PAP/JS
  • 06 listopada 2017 21:06
Marek Kuchciński: Jest pomysł deklaracji o pogłębionej współpracy parlamentów Polski i Słowacji Polska i Słowacja utrzymują intensywne kontakty międzyparlamentarne (fot. Sejm/twitter)

Pojawiła się inicjatywa, aby parlamentarzyści z grup bilateralnych Polski i Słowacji zaproponowali ogłoszenie deklaracji o pogłębionej współpracy pomiędzy Sejmem RP a Radą Narodową Słowacji - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W poniedziałek (6 listopada)  marszałek Sejmu przybył na Słowację wraz z przedstawicielami prezydium izby niższej. Politycy wzięli udział we wspólnym posiedzeniu z członkami prezydium Rady Narodowej Republiki Słowackiej (jednoizbowego parlamentu) w Tatrzańskiej Łomnicy. Jak informowano, omówione zostały m.in. stosunki dwustronne, współpraca regionalna - zwłaszcza w formacie wyszehradzkim - oraz wyzwania stojące przed UE.

Kuchciński zaznaczył po spotkaniu, że inicjatywa wspólnej deklaracji wiąże się z faktem, iż przyszły rok będzie rokiem ważnych rocznic dla obu krajów. "Polska będzie obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości, a Słowacja 100-lecie powstania państwa czechosłowackiego. Ponadto w przyszłym roku mija 50. rocznica od najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Powinniśmy godnie uczcić te wydarzenia" - mówił marszałek Sejmu.

Polska i Słowacja utrzymują intensywne kontakty międzyparlamentarne. Od 1993 r. istnieje Polsko-Słowacka Grupa Parlamentarna. W obecnej kadencji została ona utworzona 13 kwietnia 2016 r. - grupa liczy 19 członków: 18 posłów i 1 senatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bujda na resorach 2017-11-07 11:28:43
    Do Ryszard Kawa: Problem z tym że Grupa Wyszechradzka ma nas gdzieś a Państwa Międzymorza to już kompletne bujda bo same te państwa nie wiedzą że należą do jakiejś grupy. To czysty wymysł naszej wybitnej dyplomacji mający na celu pokazać że jednak mamy jakichś sojuszników.
  • Ryszard Kawa 2017-11-07 11:24:38
    Powinniśmy stworzyć duże centrum parlamentarno-rządowe np w Katowicach z dużą salą obrad i salami rządowymi dla Grupy Wyszehradzkiej a jeszcze lepiej dla Państw Międzymorza i zapraszać te państwa np do wspólnych obrad .Byłby to pierwszy krok do wspólnej UNII która i tak nas czeka jak już pęknie balon obecnej UE .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA