REKLAMA

Marek Kuchciński: Parlamenty narodowe powinny mieć większą rolę w UE

  • Autor: aw/PAP
  • 24 kwietnia 2017 13:19
Marek Kuchciński: Parlamenty narodowe powinny mieć większą rolę w UE Konferencja odbywa się w dniach 23-24 kwietnia (twitter.com/MarekKuchcinski)

Skupiamy się na przyszłości UE, jej globalnej pozycji w środowisku międzynarodowym i roli parlamentów narodowych w procesach decyzyjnych - przekazał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który uczestniczy w konferencji przewodniczących parlamentów państw UE w Bratysławie.

• Konferencja odbywa się w dniach 23-24 kwietnia.

• Głównymi tematami rozmów są: przyszłość Unii Europejskiej oraz rola parlamentów narodowych.

"Skupiamy się na przyszłości Unii, jej globalnej pozycji w środowisku międzynarodowym i roli parlamentów narodowych w procesach decyzyjnych" - napisał na Twitterze marszałek Sejmu.

Kuchciński ocenił, że należy rozszerzyć rolę parlamentów narodowych w procesach decyzyjnych w Unii, co - jego zdaniem - zbliży UE do obywateli.

Oprócz Kuchcińskiego do Bratysławy pojechał także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Pisząc o przekazie na konferencję w Bratysławie marszałek podkreślił, że "skuteczność Unii jako aktora globalnego wymaga zmian w jej funkcjonowaniu".

Karczewski napisał na Twitterze, że istotne jest dla Polski wsparcie wschodnich partnerów. "Stabilność i bezpieczeństwo naszych sąsiadów wzmacnia bezpieczeństwo całej UE" - zaznaczył.

Marszałek ocenił, że aktualne jest przesłanie państw Grupy Wyszehradzkiej ze szczytu w Rzymie "o kluczowym dla interakcji trójkącie: państwa członkowskie-instytucje UE - Obywatele".

Konferencja przewodniczących parlamentów UE, to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią.

W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Prof. Icek Schwanz, kUl1 2017-04-24 16:09:52
    Parlamenty narodowe powinny mieć JAK NAJMNIEJ do gadania w Unii Europejskiej, bo inaczej Unię diabli wezmą .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA