REKLAMA

Marek Magierowski: Ustawa o IPN ma zapobiegać fałszywym oskarżeniom kierowanym w stronę Państwa Polskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 13 marca 2018 14:24
Marek Magierowski: Ustawa o IPN ma zapobiegać fałszywym oskarżeniom kierowanym w stronę Państwa Polskiego Jest różnica między obwinianiem jednostek, a obwinianiem całego Narodu polskiego - powiedział Magierowski (Marek Magierowski, fot.twitter.com/MSZ_RP)

Istnieje ogromna różnica między obwinianiem jednostek, a obwinianiem całego Narodu polskiego i to właśnie stanowi esencję nowelizacji ustawy o IPN - powiedział wiceszef MSZ Marek Magierowski.

  • We wtorek (13 marca) odbyło się spotkanie z przedstawicielami argentyńskich środowisk żydowskich.
  • Niczego nie negujemy i mówimy otwarcie również o ciemnych kartach historii związanych z działaniami pojedynczych osób - powiedział Magierowski na spotkaniu.
  • Zapewnił również, że nowa ustawa o IPN nie ogranicza w żaden sposób wolności wypowiedzi ani swobody badań naukowych czy twórczości artystycznej.
  • Celem jest zapobieganie fałszywym oskarżeniom kierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego oraz oczernianiu ich przez zakłamywanie prawdy historycznej - zaznaczył.

Jak poinformował MSZ, tematem spotkania Magierowskiego, który odpowiada w resorcie m.in. za politykę amerykańską, z delegacją Stowarzyszeń Żydowskich w Argentynie (DAIA) był m.in. "powód i cele nowelizacji ustawy o IPN". "Delegacja skupia główną reprezentację polityczną społeczności żydowskiej w Argentynie i obejmuje ok. 140 organizacji i stowarzyszeń" - zaznaczono.

"Niczego nie negujemy i mówimy otwarcie również o ciemnych kartach historii związanych z działaniami pojedynczych osób" - podkreślił wiceszef MSZ podczas wtorkowych rozmów.

Czytaj też: Magierowski: Temperatura sporu z Izraelem nieco siadła

Zastrzegł jednocześnie, że istnieje "ogromna różnica między obwinianiem jednostek, a obwinianiem całego Narodu polskiego i to właśnie stanowi esencję nowelizacji ustawy o IPN". "W tym kontekście wiceminister przypomniał o roli Państwa Podziemnego we wspieraniu Żydów w czasie II wojny światowej oraz działaniach polskiego rządu na emigracji informujących aliantów zachodnich o prowadzonej przez Niemców zagładzie i o prawie 7 tysiącach Polaków - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" - podał MSZ.

Magierowski zapewnił również, że nowe prawo "nie ogranicza w żaden sposób wolności wypowiedzi ani swobody badań naukowych czy twórczości artystycznej". Jego celem - zaznaczył - jest zapobieganie "fałszywym oskarżeniom kierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego oraz oczernianiu ich przez zakłamywanie prawdy historycznej".

Czytaj też: Tyszka: Ktoś powinien odpowiedzieć za aferę wokół IPN

Z kolei prezes DAIA Cohen Sabban mówił - według relacji MSZ - że celem wizyty przedstawicieli organizacji w Polsce jest "zrozumienie przeszłości i działanie na rzecz przyszłości i przyszłych projektów". "Rozmówcy zgodzili się, że kluczową rolę w zapobieganiu konfliktom i sporom wynikającym z nieporozumień odgrywa edukacja i rzetelne przedstawianie prawdy historycznej" - zaznaczył resort dyplomacji.

Na początku marca Fundacja Reduta Dobrego Imienia (RDI) poinformowała o złożeniu do sądu pozwu przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12 w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o IPN. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego - podkreślono w pozwie.

Jako błąd ocenił wystosowany przez RDI pozew Bronisław Wildstein, który jest jednym z członków powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Według Wildsteina skutkiem ubocznym może być wypromowanie nieznanego wcześniej portalu.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub więzienia do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowelizacja wywołała zaniepokojenie w Izraelu, USA, na Ukrainie i w Kanadzie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja weszła w życie w czwartek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA