REKLAMA

Mariusz Błaszczak: W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2017 14:46
Mariusz Błaszczak: W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego Mariusz Błaszczak (fot.mswia.gov.pl)

W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować m.in. nieprawidłowościami w służbach mundurowych.

Jak podkreślał wielokrotnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak nadzór ministra nad służbami jest niewystarczający. "Służby muszą działać w sposób przejrzysty a minister musi mieć nad nimi realny, a nie teoretyczny nadzór. Nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA" - mówił minister cytowany w komunikacie resortu.

W myśl projektu BNW zajmie się wszelkimi nieprawidłowościami w pracy funkcjonariuszy, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. Biuro ma również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Ma sprawdzać, czy nie popełniali oni nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

Jak podkreśla MSWiA nadal będą istnieć Biura Spraw Wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających. Biuro nie będzie posiadać uprawnień śledczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-03-10 19:47:20
    Pomysł o powołaniu w MSWiA Biura Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować m.in. nieprawidłowościami w służbach mundurowych, jest chyba słuszne, bo nikt nie powinien pozostawać bez "nadzoru". Ale, żeby to miało sens, trzeba natychmiast powołać komórkę do nadzorowania B N W, aby się to nowe biuro nie wykoślawiło.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA