REKLAMA

Marszałek Karczewski: Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę

  • Autor: pt/pap
  • 31 maja 2016 20:26
Marszałek Karczewski: Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (fot. Sławomir Kaczorek/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Polska i Litwa nadal wspólnie będą wspierały Ukrainę na drodze do UE i NATO; będą ją też wzmacniać w powstrzymywaniu rosyjskiej agresji – oświadczył we wtorek w Kijowie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Rosję należy odstraszać i powstrzymywać, ale też nie unikać z nią dialogu. Powinien być on jednak bardzo zdecydowany - ocenił Karczewski podczas zakończonych tego dnia obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Litwy oraz Sejmu i Senatu RP.

"Polska i Litwa w dalszym ciągu będą wspierać Ukrainę na drodze do struktur Unii Europejskiej i NATO. To, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, jest bardzo istotne dla Europy. Powstrzymanie agresji rosyjskiej jest dla Europy niezwykle ważne" - powiedział Karczewski polskim dziennikarzom po trwającym od poniedziałku posiedzeniu.

Przyjęto na nim deklarację, w której podkreślono m.in, że Warszawa i Wilno będą przekonywały państwa unijne, iż zachodnie sankcje wobec Rosji nie mogą być zawieszone czy ograniczone do czasu wypełnienia przez Moskwę wszystkich zobowiązań wobec Ukrainy.

W deklaracji znalazła się także propozycja nadania wspólnej, trójnarodowej brygadzie LITPOLUKRBRIG imienia księcia Konstantego Ostrogskiego. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij przypomniał o bitwie pod Orszą w 1514 roku, w której pod dowództwem Ostrogskiego Polacy, Ukraińcy i Litwini odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi.

"Jest to dobre, symboliczne wspomnienie, które ukazuje, że gdy staliśmy ramię w ramię, byliśmy w stanie wspólnie zatrzymać agresora" - powiedział Parubij.

W ciągu dwóch dni obrad parlamentarzyści z trzech krajów dyskutowali o współpracy międzyparlamentarnej dotyczącej polityki regionalnej oraz bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami. Na czele delegacji litewskiej stała przewodnicząca Sejmu Loreta Graużiniene.

Drugiego dnia sesji posłowie skupili się na rozwoju współpracy między Ukrainą a Unią Europejską. Odbyły się także posiedzenia komisji ds. współpracy kulturalno-humanitarnej i komisji ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Posłowie z Polski, Ukrainy i Litwy omówili ponadto kwestie współpracy euroatlantyckiej przed szczytem NATO w Warszawie, a także przeprowadzili posiedzenie komisji ds. rozwoju współpracy gospodarczej, regionalnej i transgranicznej.

Podczas pobytu na Ukrainie marszałek Karczewski spotkał się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. W poniedziałek polska delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem polskich obywateli, ofiar zbrodni katyńskiej, spoczywających na cmentarzu wojennym w podkijowskiej Bykowni. Spotkała się również z przedstawicielami polskich organizacji na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-06-03 09:47:11
    "Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę." - tak nam dopomóż Kulas!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA