REKLAMA

Marszałek Karczewski udaje się na Węgry i do Kazachstanu

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 14:53
Marszałek Karczewski udaje się na Węgry i do Kazachstanu Flaga węgierska. (fot.:wikipedia.org/CC)

Z okazji Światowego Dnia Polonii marszałek Senatu Stanisław Karczewski 2 maja udaje się na Węgry. Następnie odwiedzi Kazachstan, gdzie przedstawi Polonii stan prac nad ustawą repatriacyjną, odwiedzi tereny dotknięte powodzią zamieszkane przez osoby polskiego pochodzenia.

Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą obchodzony 2 maja marszałek Senatu spędzi w Budapeszcie. Spotka się tam z Polonią, odwiedzi Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii oraz siedzibę Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego. Odsłoni tablicę pamięci Tamasa Salamona Racza (zasłużonego w niesieniu pomocy Polakom podczas drugiej wojny światowej), złoży wieniec pod pomnikiem Męczenników Katynia.

- Na Węgrzech nie mamy dużej Polonii, ale jest ona dobrze zorganizowana, bardzo aktywna. Chcemy to docenić - powiedział marszałek Senatu dziennikarzom. Podkreślił, że w 2016 r. obchodzony jest rok przyjaźni polsko-węgierskiej.

Marszałek Senatu spotka się z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koeverem. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja Polonii oraz wspólne przedsięwzięcia w związku z objęciem przez Polskę w połowie roku przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej; w Polsce będą organizowane spotkania szefów parlamentów państw V4 - zapowiedział marszałek.

Przeczytaj: Senat rozmawiał z przedstawicielami Komisji Weneckiej

W środę, 4 maja Karczewski uda się do Kazachstanu; program czterodniowej wizyty rozpocznie się w czwartek, 5 maja.

- Chcemy spotkać się z Polonią, poznać ich problemy troski - powiedział. Dodał, że chce Polonii zdać sprawozdanie z prac nad ustawą o repatriacji oraz przedstawić zmiany w Karcie Polaka.

Pod koniec stycznia pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders przedstawiła założenia do nowej ustawy o repatriacji, która ma dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Zapowiadano, że zacznie obowiązywać w II połowie roku.

- Odwiedzimy również tereny, które zostały dotknięte powodzią. Duża grupa Polaków, która tam mieszka, została poszkodowana. Mamy środki przygotowane na zakup potrzebnych im rzeczy. Będziemy chcieli wesprzeć nasza Polonię, pomóc finansowo - zapowiedział Karczewski.

Na początku kwietnia media informowały o poszkodowanych w powodzi Polakach mieszkających w Kazachstanie. Na północy tego kraju w rejonie Tajnysza zalanych zostało kilkanaście wsi.

Przeczytaj: Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Marszałek Senatu zaznaczył, że wizyta ma pozwolić ocenić, ilu poszkodowanych w powodzi osób polskiego pochodzenia chciałoby wrócić do Polski.

- Być może będzie taka potrzeba i wtedy rozpoczniemy szybkie prace nad szybką repatriacją, szybkim powrotem jakiejś grupy Polaków - zapowiedział. Dodał, że jeśli będzie taka potrzeba i możliwość, propozycję ewakuacji Polaków z Kazachstanu złoży premier Beacie Szydło i szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi.

Rozmowy z Polonią będą dotyczyć możliwości kształcenia osób pochodzenia polskiego.

- Będziemy chcieli rozszerzać również taką współpracę i pomoc dla Polaków mieszkających w Kazachstanie - powiedział Karczewski.

Zaplanowano spotkanie marszałka Senatu m.in. z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, premierem Karimem Masimowem, przewodniczącym Izby Reprezentantów (Madżylisu) Baktyżanem Izmuchambetowem oraz metropolitą Archidiecezji Świętej Marii w Astanie, przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu abp. Tomaszem Petą.

- Wyrażę wdzięczność, że rząd Kazachstanu zawsze bardzo dobrze traktował Polaków - zapowiedział Karczewski. Dodał, że tematem spotkań będzie m.in. zwiększenie wymiany handlowej. W delegacji do Kazachstanu udaje się także wiceminister rozwoju.

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków". 2 maja wieczorem marszałek Senatu tradycyjnie wygłosi telewizyjne orędzie do Polonii i Polaków mieszkających za granicami kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kibol 2016-05-02 20:23:50
    Może p. Karczewski zostanie w Kazachstanie. Mentalnie bardzo pasuje do ich systemu politycznego.
  • 123 2016-04-30 18:17:30
    Na zdjęciu flaga Litwy a nie WęgierREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA