REKLAMA

Marszałek Kuchciński z wizytą na Węgrzech

  • Autor: pt/pap
  • 05 maja 2016 20:20
Marszałek Kuchciński z wizytą na Węgrzech Marszałek Kuchciński spotka ię z prezydentem Węgier Janosem Aderem i z premierem Viktorem Orbanem (fot.marekkuchcinski.pl)

• Od spotkania z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koverem marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozpoczął oficjalną dwudniową wizytę na Węgrzech.
• Współpracy w Europie Środkowej dotyczyła rozmowa z szefem dyplomacji Węgier Peterem Szijjarto.
• Przewidziane są spotkania marszałka Kuchcińskiego z prezydentem Węgier Janosem Aderem i z premierem Viktorem Orbanem.

Jak poinformowano na stronie internetowej Sejmu, Kuchciński i Koever rozmawiali m.in. o perspektywach rozwoju szczególnych relacji polsko-węgierskich na poziomie parlamentarnym.

Jednym z głównych tematów spotkania było również wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz, w miarę możliwości, w szerszym wymiarze uwzględniającym kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Tematem rozmów był także przyszły kształt Unii Europejskiej, w szczególności w kontekście europejskiej polityki migracyjnej i propozycji Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowej relokacji migrantów napływających do Europy oraz prac nad umową handlową między UE a Stanami Zjednoczonymi.

Rozmówcy zwracali uwagę na potrzebę szerokiej dyskusji o tych sprawach i konieczność respektowania suwerenności państw członkowskich UE. Politycy zgodnie uznali również, że zbliżające się spotkanie przewodniczących parlamentów państw UE w Luksemburgu będzie dobrą okazją do dyskusji na powyższe tematy.

Po spotkaniu, w obecności mediów, marszałek Sejmu i przewodniczący węgierskiego parlamentu wspólnie podpisali list skierowany do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Pedro Agramunta w sprawie możliwości przybliżenia innym krajom wspólnej historii Polski i Węgier - obchodów rocznicowych 1956 r. - poprzez prezentację wystawy "Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956".

Ekspozycja została przygotowana przez polski Instytut Pamięci Narodowej przy współudziale Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz węgierski Instytut Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

Węgierskie MSZ poinformowało, że rozmowy Kuchcińskiego z Szijjarto koncentrowały się na współpracy w Europie Środkowej. Marszałek Sejmu i szef węgierskiej dyplomacji byli zgodni w kwestii znaczenia współpracy w ramach V4. Porozumieli się też w sprawie dalszego umacniania współpracy między obu krajami.

W oświadczeniu węgierskiego MSZ, cytowanym przez agencję MTI, poinformowano, że "Szijjarto powiedział Kuchcińskiemu, że Węgry zdecydowanie potępiają i odrzucają międzynarodowe ataki przeciwko Polsce".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA