REKLAMA

Marszałek Sejmu spotkał się z węgierską Polonią

  • Autor: PAP/em
  • 18 grudnia 2015 19:20
Marszałek Sejmu spotkał się z węgierską Polonią Węgierskie Zgromadzenie Narodowe (fot. Zsuzsa Pető / sejm.gov.pl)

Kancelaria sejmu poinformowała, że w czasie jednodniowej roboczej wizyty w Budapeszcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z przedstawicielami węgierskiej Polonii.

Marszałek Marek Kuchciński podziękował Polakom mieszkającym na Węgrzech za ich aktywność w kultywowaniu polskiej tradycji, pamięci historycznej i języka oraz aktywny udział w życiu społecznym i politycznym drugiej Ojczyzny. Marek Kuchciński złożył również rodakom życzenia świąteczne.

Według szacunków polskiej Ambasady, na Węgrzech mieszka ponad 7 tys. osób polskiego pochodzenia. Zgodnie z ustawą z 1993 r. „o prawach mniejszości narodowych i etnicznych” węgierska Polonia ma status mniejszości narodowej. Na Węgrzech działa ok. 75 zorganizowanych ośrodków polonijnych, z których większość to Samorządy Mniejszości Polskiej. W obecnej kadencji Zgromadzenia Narodowego, wybranego w 2014 r., Polonia ma po raz pierwszy swojego przedstawiciela, czyli tzw. rzecznika. Jest nim przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech dr Csúcs László Györgyné.

W Budapeszcie działa Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Sandora Petöfiego prowadzący naukę w języku polskim na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Na koniec 2014 r. do punktu uczęszczało 91 dzieci. Od 2004 r. działa Węgierska Szkoła Nauczania Języka Polskiego, prowadzona przez Ogólnopolski Samorząd Mniejszości Narodowej. W 10 oddziałach szkoły na terenie kraju uczy się 161 dzieci.

W stolicy Węgier działa Muzeum i Archiwum Polonii Węgierskiej. Filia tej instytucji znajduje się z Szögliget, gdzie mieszkają potomkowie pierwszej fali emigracji polskiej na Węgrzech. Eksponaty zgromadzone w muzeum pokazują historię węgierskiej Polonii oraz polsko-węgierskich relacji.

Spotkanie z Polonią kończy dzisiejszą wizytę marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na Węgrzech. Wcześniej rozmawiał z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem i złożył wieniec pod Pomnikiem Męczenników Katynia. Marszałek Kuchciński wziął też udział w uroczystości wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wiceprzewodniczącemu węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Jánosowi Latorcaiowi. Marszałkowi Sejmu w czasie wizyty towarzyszył przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Piotr Naimski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA