REKLAMA

Marszałek Sejmu wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę i ogłosił przerwę

  • Autor: PAP/JS
  • 16 grudnia 2016 15:56
Marszałek Sejmu wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę i ogłosił przerwę Posłowie skandowali: "bez cenzury", "wolne media", "przywróć posła". Potem zaczęli śpiewąć hymn narodowy (fot. Robert Tyszkiewicz/twitter)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył posła PO Michała Szczerbę z obrad i ogłosił przerwę w obradach.

"Panie marszałku, Wysoki Sejmie, wnoszę o ogłoszenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów i proszę o przedstawienie informacji na temat ograniczenia dostępu dziennikarzy do Sejmu" - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec jeszcze zanim Sejm rozpoczął głosowania.

Później polityk zabrał głos raz jeszcze już podczas głosowań nad projektem przyszłorocznego budżetu. "Dziennikarze muszą zostać w Sejmie, bo to jest zapis polskiej konstytucji. Artykuł 61 konstytucji mówi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. Prawo to w szczególności obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na kolegialne posiedzenia organów władzy publicznej, pochodzących z powszechnych wyborów z możliwością rejestracji dźwięku i obrazu" - podkreślał Grabiec.

Głos zabrał też inny poseł PO, Sławomir Nitras, który przypomniał, że kilkanaście dni temu klub Platformy przedłożył projekt uchwały Sejmu w sprawie "wolności mediów i jawności pracy Sejmu". Zwrócił się z wnioskiem o uzupełnienie porządku piątkowych obrad o rozpatrzenie tego projektu.

Czytaj też: Nowoczesna chce informacji z kim były konsultowane zmiany dot. pracy dziennikarzy w Sejmie

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) poprosiła się o przerwę, "abyśmy mogli gromkimi brawami podziękować wszystkim dziennikarzom za ich pracę, którą mogli tutaj w Sejmie godnie reprezentować przez ostatnie lata". Zaczęła klaskać, podobnie jak posłowe opozycji, którzy wstali z miejsc i zaczęli skandować: Dziękujemy". Scheuring-Wielgus pokazała też kartkę z napisem "Wolne media w Sejmie".

Marzałek Kuchciński za każdym razem odpowiadał posłom, że ich wnioski nie dotyczą przedmiotu obrad Sejmu. Zwracał im uwagę, że zakłócają obrady Izby.

Szczerba był jednym z posłów, którzy wyszli na mównicę i zabrali głos ws. planowanych zmian obsługi przez media prac Sejmu.

Miał ze sobą kartkę z napisem: "Wolne media w Sejmie", którą umieścił na pulpicie. Marszałek przywoływał kilka razu Szczerbę do porządku, gdy ten nie chciał opuścić mównicy, po czym wykluczył go z obrad Sejmu i poprosił o opuszczenie sali obrad. Następnie marszałek ogłosił przerwę w obradach.

Wtedy na podwyższenie na którym znajduje się sejmowa mównica weszła duża grupa posłów m.in. PO i Nowoczesnej. Skandowali: "bez cenzury", "wolne media", "przywróć posła". Potem zaczęli śpiewąć hymn narodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA