REKLAMA

Marszałek Senatu od czwartku z wizytą w Niemczech

  • Autor: PAP/JS
  • 20 kwietnia 2016 18:21
Marszałek Senatu od czwartku z wizytą w Niemczech Marszałek Senatu złoży oficjalną wizytę w Niemczech na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu (fot. mat. pras.)

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czwartek (21 kwietnia) rozpocznie dwudniową wizytę w Niemczech.
• Spotka się z szefem Bundesratu Stanislawem Tillichem oraz ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
• Zaplanowano też spotkanie marszałka z Polonią.

Marszałek Senatu złoży oficjalną wizytę w Niemczech na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu - drugiej izby niemieckiego parlamentu, będącej przedstawicielstwem 16 krajów związkowych; odwiedzi Berlin i Drezno.

W czwartek w Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii w Dreźnie marszałek Senatu spotka się ze Stanislawem Tillichem. W lutym niemiecki polityk przebywał z wizytą w Polsce i rozmawiał wówczas z Karczewskim m.in. o sytuacji w UE i relacjach polsko-niemieckich, w tym o problemach Polaków mieszkających w Niemczech.

Stanislaw Tillich, polityk CDU, który sprawuje również urząd premiera Saksonii, kraju związkowego graniczącego z Polską - objął w styczniu funkcję przewodniczącego Bundesratu. Zapowiedział wówczas, że będzie zabiegał o dialog z krajami Europy Wschodniej.

Podczas wizyty marszałka Senatu w Dreźnie zaplanowano także spotkania z ministrami Saksonii: ds. wewnętrznych - Markusem Ulbigiem oraz ds. środowiska i rolnictwa - Thomasem Schmidtem. Polska delegacja złoży też wizytę w parlamencie tego kraju związkowego, gdzie spotka się z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Roesslerem.

Następnie marszałek Senatu ma wziąć udział w otwarciu wystawy "Kulturzug" (pociąg kultury); potem odwiedzi Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie. Ekspozycja muzealna jest dwujęzyczna - w zamierzeniu autorów ma się stać miejscem spotkań polsko-niemieckich. Do muzeum należy też księgozbiór w języku polskim. Muzeum utrzymuje kontakty z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Saksonii oraz ze Związkiem Polaków w Saksonii i Turyngii.

W czwartek późnym popołudniem w Berlinie marszałek Senatu spotka się z przedstawicielami Polonii.

W piątek (22 kwietnia) polska delegacja będzie gościć w Bundesracie. Karczewski będzie rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu, a także z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Czytaj też: PSL zbiera podpisy pod projektem ustawy emerytalnej

Marszałek Senatu powiedział PAP, że będzie w Niemczech rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz o organizacji Światowych Dni Młodzieży. Ponadto, jak zapowiedział, poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

"Zapewne będę rozmawiał też na temat klinczu politycznego, jaki jest w Polsce" - powiedział Karczewski. Według niego temat ten może zostać poruszony zwłaszcza w rozmowie z szefem niemieckiego MSZ. Marszałek dodał, że tematem rozmów będzie także 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy.

"Wszystkie te problemy są bardzo ważne, są istotne, natomiast głównym takim mianownikiem jest to, aby mieć jak najlepsze stosunki z Niemcami" - podkreślił Karczewski. Zapewnił, że obecnie te relacje są dobre, ale jego zdaniem mogą być jeszcze lepsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA