REKLAMA

Marszałek Senatu spotkał się z estońskimi parlamentarzystami

  • Autor: PAP/JS
  • 24 października 2016 17:48
Marszałek Senatu spotkał się z estońskimi parlamentarzystami Podczas pierwszego dnia wizyty w Estonii marszałek Karczewski spotkał się m.in. z przewodniczącym Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu) Eikim Nestorem. (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

Współpraca dwustronna, sytuacja w Unii Europejskiej i efekty warszawskiego szczytu NATO były głównymi tematami rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami estońskiego parlamentu.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Estonii marszałek Karczewski spotkał się m.in. z przewodniczącym Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu) Eikim Nestorem.

"Odbyliśmy bardzo ciekawą i interesującą dyskusję, przede wszystkim na temat bezpieczeństwa Estonii, problemów w UE. Rozmawialiśmy o Brexicie, o uchodźcach, sytuacji na Ukrainie i efektach szczytu NATO" - powiedział dziennikarzom Karczewski po zakończeniu spotkania.

"Podkreślaliśmy wzajemne uznanie dla współpracy pomiędzy naszymi krajami, w rozwiązywaniu wszelkich problemów" - dodał.

Marszałek Senatu ocenił, że obecna współpraca między Polską a Estonią "rozwija się bardzo dobrze". "Mam wrażenie, że moja wizyta, rozmowy, także te jutrzejsze z panem premierem i panią prezydent też przyczynią się do tego, że nasze relacje i współpraca będą jeszcze lepsze" - podkreślił Karczewski. Eiki Nestor powiedział z kolei, że "nasze kraje podzielają tę samą ocenę bieżącej sytuacji w Europie".

Podczas wizyty w estońskim parlamencie Karczewski wspólnie z Nestorem otworzyli wystawę zatytułowaną "Od Wyszehradu do Wyszehradu", która promuje 25 lat Grupy Wyszehradzkiej i polską prezydencję w V4.

"Ta wystawa, którą otwieramy, mówi o historii Wyszehradu, wyszehradzkiej łączności pomiędzy czterema narodami w wymiarze historycznym oraz obecnym" - mówił Karczewski.

"To wystawa bardzo symboliczna, gdyż powstała w 25. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. W tą samą rocznicę, co powstanie zgromadzenia państw morza bałtyckiego" - zwrócił uwagę marszałek Senatu. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ścisła współpraca, jaką widać pomiędzy Polską a Estonią, "pozwala wierzyć, że w Europie nie będzie już nigdy więcej żelaznych kurtyn".

"Nasza współpraca pozwala też wierzyć, że będziemy żyli w Europie bezpiecznej, w Europie, gdzie toczy się ciągły dialog, wymiana opinii i próba rozwiązania każdego problemu" - stwierdził Karczewski.

Podczas wizyty w parlamencie Estonii Karczewski odbył też kilka innych spotkań z parlamentarzystami, m.in. z szefem komisji obrony narodowej Marko Mihkelsonem oraz przewodniczącym komisji spraw europejskich Kallem Pallingiem.

We wtorek (25 października) marszałek Senatu ma się spotkać m.in. z nowo wybraną prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, a także z premierem tego kraju Taavim Roivasem.

Marszałkowi Karczewskiemu podczas wizyty w Estonii towarzyszą senatorowie: Andrzej Mioduszewski, Zdzisław Pupa, Przemysław Termiński oraz poseł Krzysztof Łapiński, przewodniczący Polsko-Estońskiej Grupy Parlamentarnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA