REKLAMA

Marszałek Stanisław Karczewski chce zmian znoszących tajność głosowań personalnych

  • Autor: PAP/JS
  • 19 stycznia 2018 20:47
Marszałek Stanisław Karczewski chce zmian znoszących tajność głosowań personalnych Zgodnie z regulaminem Senatu, głosowanie w sprawach personalnych jest tajne (fot. Senat/twitter)

Otrzymałem od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego polecenie przygotowania projektu pilnej nowelizacji regulaminu Senatu, znoszącej tajność głosowań personalnych - poinformował na Twitterze szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do Izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody na wniosek prokuratury potrzebnych było 51 głosów.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił, że decyzja senatorów była zła i przykra również dla niego osobiście. "Wszyscy powinni być równi wobec prawa, również senator Kogut" - powiedział. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała na Twitterze, że kierownictwo PiS "bardzo krytycznie" ocenia piątkową decyzję Senatu. Zapowiedziała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosuje list do członków partii w tej sprawie.

"Otrzymałem już od @StKarczewski polecenie przygotowania projektu pilnej nowelizacji regulaminu @PolskiSenat znoszącej tajność głosowań personalnych" - napisał szef Kancelarii Senatu na Twitterze. Wcześniej poinformował, że prezydium Senatu nie mogło podjąć decyzji o jawności głosowania personalnego ws. senatora Koguta, ponieważ zapis regulaminu Senatu jest w tej kwestii jednoznaczny.

 

Zgodnie z regulaminem Senatu, głosowanie w sprawach personalnych jest tajne, z wyłączeniem głosowań w sprawie składów komisji senackich oraz odwołania przewodniczącego komisji w przypadku złożenia przez niego marszałkowi Senatu pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji. Głosowanie tajne odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA