REKLAMA

Materiały IPN zawierają raport z "pozyskania Wałęsy"

  • Autor: PAP/GP
  • 22 lutego 2016 15:20
Materiały IPN zawierają raport z "pozyskania Wałęsy" Z pisma wynika, że pierwsze spotkanie Bolka z oficerem prowadzącym umówiono na dzień 22 grudnia 1970 r. godz. 17 obok baru mlecznego "Ruczaj." (fot.: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się m.in. raport kpt. SB KW MO w Olsztynie Edwarda Graczyka, w którym informuje o pozyskaniu do współpracy Lecha Wałęsy. W piśmie podano - jako jego datę - 21 grudnia 1970 r.

- Ja st. insp. Wydz. II-go K.W.M.O w Olszytynie, melduję, że w dniu 21 XII 1970 r. w związku z akcją "Jesień 1970 r." dokonałem doraźnego pozyskania ob. WAŁĘSA LECH s. Bolesława i Feliksy z d. Kamińska ur. 29.09.1943 w Popowie pow. Lipno woj. Bydgoszcz (...) - rozpoczyna się raport.

Dalej podane są informacje dot. stanu cywilnego Wałęsy, wykształcenia i zatrudnienia.

- W trakcie rozmowy werbunkowej Wałęsa L. podał, że osobnik gruby, otyły, wzrost średni, lat ok. 27, który przemawiał z okna dyrekcji w luźnej rozmowie, w gabinecie dyrektora. oświadczył m.in., że w hotelu (prawdopodobnie na ul. Tuwima) utworzyliśmy kolektyw, który już wcześniej opracował odezwę do robotników oraz projekt postulatów - informuje Graczyk.

Jak dodaje Graczyk: po skończonej rozmowie L. Wałęsa napisał zobowiązanie i zachowanie tajemnicy i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. W/w obrał pseudonim "BOLEK".

Z pisma wynika, że pierwsze spotkanie umówiono na dzień 22 grudnia 1970 r. godz. 17 obok baru mlecznego "Ruczaj". Wśród "zadań" Graczyk wymienia: ustalać osoby, które brały udział w rozbojach, grabieżach, podpaleniach i.t.p. oraz ustalić osoby zam. w hotelach stoczni, która przed wydarzeniami z 14 i 15. XII tworzyły kolektywy przygotowujące strajk i manifestację.

W piśmie czytamy też, że - według Graczyka - Wałęsa zgodził się ze stanowiskiem, iż osoby uczestniczące w rozbojach i sabotażach (w tym miejscu tekst nie jest w pełni czytelny) muszą być wykryci i osądzeni oraz oświadczył, że jest gotów do udzielenia nam w tej sprawie pomocy.

W cytowanych fragmentach dokumentów zachowano pisownię oryginalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA