REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Cyberobrona i cyberbezpieczeństwo to nowy rodzaj sił zbrojnych

  • Autor: PAP/AT
  • 08 listopada 2017 10:59
Mateusz Morawiecki: Cyberobrona i cyberbezpieczeństwo to nowy rodzaj sił zbrojnych Polska przeznacza coraz więcej środków na cyberbezpieczeństwo - mówi wicepremier (Mateusz Morawiecki, fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

We współczesnym świecie wojna ma charakter coraz bardziej hybrydowy, mamy do czynienia z jednej strony z tradycyjnymi rodzajami broni, a z drugiej z szantażem psychologicznym, z cyberatakami, ze szpiegostwem na bardzo wysoką skalę - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Polska rozumie prastarą zasadę rzymską, że mogą się zmieniać rodzaje uzbrojenia, sojusze i różne inne okoliczności, ale (...) chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Dzisiaj ta zasada obejmuje również nowy rodzaj sił zbrojnych - cyberbezpieczeństwo i cyberobronę" - powiedział wicepremier podczas Warsaw Security Forum.

Dodał, że Polska przeznacza coraz więcej środków na cyberbezpieczeństwo. "Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie wojna ma charakter coraz bardziej hybrydowy, że mamy do czynienia z jednej strony z tradycyjnymi rodzajami broni, a z drugiej z szantażem psychologicznym, z cyberatakami, ze szpiegostwem na bardzo wysoką skalę" - mówił.

Przypomniał, że Jan Nowak Jeziorański uważał, że "NATO jest nawet ważniejsze dla Polski od Unii Europejskiej". "Ja tego i tak oczywiście nie zestawiam ze sobą, ale warte podkreślenia jest na pewno to, że my w UE przecież też żyjemy pod parasolem pewnego bezpieczeństwa" - powiedział.

Czytaj też: Jest projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Jak mówił, w UE jest 178 rodzajów broni, podczas gdy w USA tych samych rodzajów broni jest 30. Z kolei różnych rodzajów czołgów mamy 25, w Stanach Zjednoczonych jest jeden główny rodzaj czołgu. "Nie da się na dłuższą metę prowadzić skutecznej polityki w zakresie uzbrojenia, która w sposób efektywny odpowiadałaby na niebezpieczeństwa związane ze współczesnym światem w takich okolicznościach" - ocenił wicepremier.

Zaznaczył, że Europa wydaje na zbrojenia 227 mld euro, podczas gdy Stany Zjednoczone 560 mld euro.

W środę (8 listopada) w Warszawa rozpoczęło się Warsaw Security Forum z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA