REKLAMA

Mateusz Morawiecki: KE ma jakąś swoją procedurę. Uważamy, że mamy prawo do zmian w wymiarze sprawiedliwości

  • Autor: PAP/KDS
  • 15 grudnia 2017 14:46
Mateusz Morawiecki: KE ma jakąś swoją procedurę. Uważamy, że mamy prawo do zmian w wymiarze sprawiedliwości Premier Morawiecki zapowiedział, że będzie rozmawiał z szefem KE o zmianach w sądownictwie (fot. Grupa PTWP)

W styczniu odbędę spotkanie z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, w trakcie którego wyjaśnię szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości – poinformował w piątek (15.12) premier Mateusz Morawiecki, pytany o prowadzoną przez KE procedurę ws. ochrony praworządności w Polsce.

• Komisja Europejska będzie w środę (20.12) analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzje, czy aktywować wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.

• Jak zdradził Morawiecki umówił się z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, że będą w tej sprawie prowadzili dialog.

• - KE ma jakąś swoją procedurę, my uważamy, że mamy prawo do zmian w wymiarze sprawiedliwości. Tę kwestie wyjaśniłem bardzo krótko, ale umówiliśmy się na wyjaśnianie szczegółów dot. reformy wymiaru sprawiedliwości oraz na wspólne dłuższe spotkanie z przewodniczącym w styczniu - powiedział szef polskiego rządu.

****

Wysoki rangą urzędnik Komisji, zastrzegający sobie anonimowość, powiedział dziennikarzom w Brukseli, że komisarze będą porównywać ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym z przyjętymi w lipcu przez KE rekomendacjami wobec Polski.

Kolegium komisarzy wystosowało wówczas ostrzeżenie do polskich władz wskazując, że podjęcie kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego może skutkować uruchomieniem art. 7 ust. 1 unijnego traktatu.

Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością trzech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności, ale już uruchomienie art 7., byłby bezprecedensowym krokiem w historii UE i zmusiłoby stolice do zajęcia stanowiska wobec wydarzeń w Polsce.

Debata na temat Polski zapowiedziana jest na 20 grudnia. Tego dnia odbędzie się ostatnie spotkanie KE w tym roku. Morawiecki zapowiedział, że niezależnie od tego co się wydarzy, chce cały czas prowadzić dialog z Brukselą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA