REKLAMA

Mateusz Morawiecki o wyrokach Trybunału Konstytucyjnego za rządów PO-PSL

 • Autor: PAP/GP
 • 15 grudnia 2015 09:35
Mateusz Morawiecki o wyrokach Trybunału Konstytucyjnego za rządów PO-PSL Mateusz Morawiecki (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Do sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i sprawy publikacji wyroku z 3 grudnia odniósł się w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- 48 wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie było wykonanych przez osiem lat rządów poprzedniej koalicji i - nie chcę brzydko powiedzieć - ale pies z kulawą nogą się tym nie zainteresował. Teraz jest przedłużenie ogłoszenia jednego z wyroków i kontrowersje ogromne wokół powołania dwóch-trzech lub pięciu sędziów, no i nagle mamy tutaj zagrożenie norm demokratycznych - mówił.

Odmienne stanowisko przyjęli natomiast członkowie Rady Wydziału Prawa i Administracji UW, którzy wyrazili głębokie zaniepokojenie z powodu podejmowanych w parlamencie i przez Prezydenta działań. Jak głosi przyjęte przez radę stanowisko, działania władz godzą w niezależność Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłość sędziów, naruszając tym samym podstawy demokratycznego państwa prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Harry 2015-12-29 17:47:49
  No i?? Co dalej? Udowodniłeś tylko, że przepis niekonstytucyjny traci moc powszechnie obowiązującą, ale ustawa dalej jest, a wyrok niewykonany, bo polegał na zmianie tego właśnie przepisu.
 • krowa na rowie 2015-12-15 13:38:56
  Do tadek: a u was biją murzynów. A jeśli chodzi o wyroki to proszę poczytać o co w wielu wypadkach chodzi: 1. zrobiono ustawę, 2. jakiś jej element został wyrokiem uznany za niekonstytucyjny 3. w związku z powyższym ten element "utracił moc powszechnie obowiązującą" 4. mamy ustawę z kawałkiem który jest wpisany, ale nie "działa" - nie ma mocy prawnej 5. do czasu aż nie zostanie zmieniona ustawa ten fragment tam będzie, a wyrok będzie "niewykonany" 6. proces poprawiania ustawy i przepychania tego przez sejm jest mimo wszystko czasochłonny, więc dopóki ustawa nie zostanie "otworzona" (będą na niej prowadzone jakieś inne prace niż wykreślanie niepotrzebnego tekstu) ten tekst będzie sobie tam wisiał. Wyroki są w mocy (w odróżnieniu od obecnej sytuacji - sędziowie "wybrani" i "zaprzysiężeni" bez odpowiedniej podstawy prawnej deklarowali, że ich to wali i oni będą urzędować) Zapraszam na publiczny portal informacji o prawie, można sobie poczytać o tych 48 niewykonanych wyrokach.
 • tadek 2015-12-15 10:41:32
  Gdzie byli członkowie Rady Wydziału prawa jak te 48 wyroków nie było wykonywanych? Tłumaczenie jak krowie na miedzy a nie dociera.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA