REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Polska nie może być oskarżana o cudze zbrodnie

  • Autor: PAP/AT
  • 14 lutego 2018 08:35
Mateusz Morawiecki: Polska nie może być oskarżana o cudze zbrodnie Nie można mylić katów z ofiarami - powiedział premier (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Nie było polskich obozów śmierci ani nie było polskiego Gestapo ani nie było polskich komór gazowych. Nie można mylić katów z ofiarami - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany w kontekście nowelizacji ustawy o IPN o ewentualne wspólne stanowisko polsko-izraelskie podkreślił, że "życzyłby sobie", żeby zostało ono wypracowane.

"Obie strony muszą chcieć to stanowisko wypracować i zgodzić się na pewne podstawowe fakty historyczne" - podkreślił.

"Nie było polskich obozów śmierci ani nie było polskiego Gestapo ani nie było polskich komór gazowych. Naród polski i państwo polskie nie współpracowały z nazistami, wręcz przeciwnie naród polski jako jedyny w Europie, poza narodem żydowskim i poza Serbami i Grekami nie kolaborował z Niemcami. Żydzi są najbardziej poszkodowani, ale również Polacy doznali niewyobrażalnych krzywd" - oświadczył Morawiecki.

Czytaj też: Patryk Jaki: Izrael użył bomby atomowej

Szef rządu zaznaczył, że Polska ze względu na swoją historię "nie może być oskarżana o cudze zbrodnie".

"Nie można mylić katów z ofiarami" - podkreślił.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał i zapowiedział skierowanie w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-14 09:33:12
    Tak trzymać. Jeżeli się sami nie będziemy bronić nikt nas nie obroni. Dlaczego rząd USA i Izraela oficjalnie nie potępił sformułowania "polskie obozy śmierci" w sytuacji kiedy minister spraw zagranicznych Niemiec oficjalnie potwierdził odpowiedzialność narodu niemieckiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA