REKLAMA

Mateusz Morawiecki w Berlinie: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian w UE

  • Autor: JS
  • 16 lutego 2018 16:57
Mateusz Morawiecki w Berlinie: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian w UE Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Mateusz Morawiecki od piątku (16 lutego) przebywa z wizytą w Berlinie. Szef polskiego rządu rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o dwustronnej współpracy gospodarczej, wspólnych projektach związanych z przemyłem obronnym oraz o jednolitym rynku i swobodzie świadczenia usług w Unii Europejskiej.

"Cieszę się, że współpraca polsko-niemiecka rozwija się w wielu obszarach" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska i Niemcy mają dobre perspektywy gospodarcze i mogą być lokomotywą wzrostu oraz pozytywnych zmian w całej Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. "Regulacje tego rynku mają służyć przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom" - powiedział premier. "Chcemy wspierać mały i średni biznes. Wierzymy, że z tego biznesu rodzą się później pozytywne zjawiska gospodarcze i społeczne" - wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na współpracę Polski i Niemiec w dziedzinie przemysłu obronnego. "Chodzi o szeroko rozumianą politykę obronną, a w szczególności politykę zakupów sprzętu wojskowego i tworzenia, konstruowania sprzętu wojskowego. Widzę tutaj bardzo szeroki obszar do współpracy" - powiedział szef polskiego rządu.

Polski premier i niemiecka kanclerz dyskutowali także na temat gazociągu Nord Stream 2. "Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej" - zaznaczył Mateusz Morawiecki. "Nie zgadzam się z podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja. To jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą" - wyjaśnił. Jak podkreślił, ważne jest by jedna strona nie monopolizowała i nie dyktowała cen żadnemu krajowi Unii Europejskiej.

Odnosząc się do reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że po zmianach będzie on dużo bardziej niezależny, obiektywny i efektywny.

Szef polskiego rządu zaprosił kanclerz Angelę Merkel na obchody 100-lecia polskiej niepodległości, które będą obchodzone w tym roku. "Zaprosiłem kanclerz Niemiec Angelę Merkel na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - zaznaczył Mateusz Morawiecki. "To dla nas wyjątkowo istotny moment" - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA