REKLAMA

Media Narodowe, Lichocka: Kurski może wygrać konkurs na prezesa TVP

 • Autor: GP
 • 03 sierpnia 2016 07:25
Media Narodowe, Lichocka: Kurski może wygrać konkurs na prezesa TVP Joanna Lichocka sama złożyła wniosek o odwołanie Kurskiego. Mówi, że to naturalna kolej rzeczy. (fot.: facebook/lichocka))

• Poseł PiS, Joanna Lichocka tłumaczyła dlaczego Rada Mediów Narodowych (RMN) odwołała prezesa TVP Jacka Kurskiego.
• Polityk zaznaczała, że Kurski był prezesem z nadania rządowego, a nie tak mają działać media narodowe. Będzie przygotowany konkurs, który Kurski może wygrać, jeśli wystartuje.
• RMN rozważała innego kandydata na p.o. prezesa TVP.

Poseł PiS, Joanna Lichocka była wtorkowym (2 sierpnia) gościem Telewizji Republika. W rozmowie, na antenie stacji tłumaczyła dlaczego pojawiło się zamieszanie wokół osoby prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

Zaznaczyła, że wobec nowego prawa, które zniosło podległość mediów publicznych wobec Ministerstwa Skarbu Państwa, konieczne są zmiany personalne. Lichocka sama złożyła wniosek o odwołanie Kurskiego, co było krokiem czysto formalnym.

- Być może koledzy publicyści, którzy mienią się prawicowymi, nie po raz pierwszy popełniają pewien błąd wynikający z niewiedzy - wyjaśniała Lichocka. - Ustawa nie nakłada wielu obowiązków, ale pierwszym i najważniejszym zadaniem Rady Mediów Narodowych (RMN) jest wybranie w otwartych konkursach zarządów mediów publicznych i realizujemy po prostu zadania wynikające z ustawy.

Lichocka wstrzymała się z oceną prezesury Kurskiego, która w TVP trwała od stycznia. Zapowiedziała jednak, że jeśli Jacek Kurski będzie chciał, to może wystartować w konkursie na szefa tej instytucji.

- Bez tej procedury nie możemy mówić o tym, że tworzymy media narodowe - mówiła o przygotowywanym konkursie. - Mówiliśmy o tym od początku, chyba niektórzy nie brali tego na poważnie.

Czytaj: Polityk PiS szefem RMN

W ocenie posłanki kluczem do sytuacji jest zrozumienie, że Kurski jak i jego odpowiednicy w Polskim Radio i w PAP to osoby mianowane przez rząd. W myśl nowej ustawy te stanowiska mają być obsadzane w izolacji od władzy wykonawczej.

- Prezes Jacek Kurski przestaje być prezesem z dniem rozstrzygnięcia konkursu, ale nie później, niż 15 października - kończyła swoją wypowiedź Lichocka. W sierpniu przygotujemy konkurs i ogłosimy warunki.

Ponadto politycy PiS liczą na publikację audytu z działania TVP w najbliższym czasie.

Krzysztof Czabański (PiS), członek Rady Mediów Narodowych mówił o możliwych scenariuszach po odwołaniu ze stanowiska prezesa TVP Kurskiego:

- Są dwie propozycje (kandydatów na tymczasowego szefa TVP -red.) złożone w tej sprawie - nie ujawnił kto był drugą osobą.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie ustawy nazywanej małą nowelą medialną.

Opozycja nazywała styczniową nominację Kurskiego upartyjnieniem mediów, ze względu na przeszłość Jacka Kurskiego. Kurski był aktywnym politykiem, który był odpowiedzialny za kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w pierwszych latach XXI wieku. W latach gdy partia była opozycją do rządów PO-PSL popadł w konflikt z Jarosławem Kaczyńskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA