REKLAMA

Media publiczne: Środowisko dziennikarskie sprzeciwia się masowemu zwolnieniu

 • Autor: PAP/GP
 • 12 kwietnia 2016 16:04
Media publiczne: Środowisko dziennikarskie sprzeciwia się masowemu zwolnieniu Dziennikarze w pracy. (fot.:pixabay.com)

• Wygaszanie umów pracowników mediów publicznych przekształcanych w media narodowe budzi sprzeciw związków zawodowych i większości organizacji dziennikarskich.
• Pierwotnie chcieli tego autorzy projektu tzw. dużej ustawy medialnej, jednak według źródeł PAP w PiS sprawa jest nierozstrzygnięta.

Zdaniem źródeł PAP trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną mają trafić do Sejmu, jako inicjatywa poselska, na ostatniej kwietniowej lub pierwszej majowej sesji. Celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych.

Chodzi o pakiet projektów ustaw: o mediach narodowych, dot. tzw. składki audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych oraz ustawę o składce audiowizualnej.

W dotychczasowej wersji tej ostatniej propozycji zapisano, że stosunek pracy pracownika przekształconej osoby prawnej nawiązany przed dniem przekształcenia wygasa z dniem 30 września 2016 r., chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy. Jednak według źródła PAP jest to w tej chwili jeden z najbardziej spornych punktów i nie można jeszcze przesądzić jak to się skończy, w jakiej wersji to trafi do parlamentu, można postawić przy tym znak zapytania.

Przeczytaj: Spór między rozgłośnią radiową, a KRRiTV

Dla Solidarności rozwiązywanie umów ze wszystkimi pracownikami w związku z przekształceniem mediów jest "niedopuszczalne" - powiedział PAP przewodniczący Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" Wiesław Murzyn.

- Solidarność nigdy nie poprze takiego rozwiązania - zapowiedział. Według niego "S" postuluje, aby przekształcenie mediów publicznych odbywało się na takiej samej zasadzie jak poprzednim razem, gdy państwowe jednostki organizacyjne przekształcano w spółki prawa handlowego.

Drugi postulat "S" - kontynuował - to wymienienie w ustawie, jako instytucji mediów narodowych, oprócz: PAP, Polskiego Radia, jego 17 rozgłośni regionalnych i TVP, także 16 oddziałów terenowych TVP. Obecnie w projekcie o mediach narodowych zapisano tylko: w strukturze Telewizji Polskiej działają oddziały terenowe określone w jej statucie.

Również sekretarz prasowy OPZZ Ryszard Grąbkowski powiedział PAP, że zwalnianie pracowników przekształcanych mediów "z automatu" budzi sprzeciw tego związku. Taki zapis byłby skandalem - wtórował mu Piotr Szumlewicz z OPZZ.

Także Seweryn Blumsztajn w imieniu Towarzystwa Dziennikarskiego, któremu szefuje, sprzeciwił się wygaszaniu umów o pracę przekształcanych mediów publicznych. "Tego typu czystka odbyła się tylko po stanie wojennym, zresztą nawet nie w takiej skali. Jesteśmy tym przerażeni, to jest historia bez precedensu" - powiedział PAP.

Przeczytaj: Ryszard Petru o gasnącej nadziei na kompromis w kwestii TK

Skrytykował ponadto planowane zmarginalizowanie KRRiT, które uznał za naruszenie konstytucji.

Jeśli chodzi o planowaną obowiązkową składkę audiowizualną, to - jak mówił - wcześniej była ona rozwiązaniem powszechnie akceptowanym przez dziennikarzy, jednak teraz media publiczne stały się tubą propagandową rządu.

- Oczekuje się od ludzi, by płacili podatek na propagandę rządową - ocenił.

Z kolei Jarosław Włodarczyk, prezes Press Club Polska zwrócił uwagę, że wygaszanie umów pracowników, w związku z przekształcaniem mediów, może stać się pretekstem do zwolnień grupowych. A to z kolei - jak powiedział - rodzi obawy, że obywatele będą pozbawieni dostępu do rzetelnej informacji.

Jeśli chodzi o pomysł powołania Rady Mediów Narodowych, to - jak mówił Włodarczyk - Press Club liczył na to, że wreszcie będzie niepartyjnie, a to jest utrzymanie partyjnego charakteru ciał wybierających szefów mediów publicznych.

Pomysłowi wygaszania umów o pracę pracowników mediów publicznych sprzeciwił się też Jerzy Domański ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP:

- Traktuję tego typu pomysł jako pozbywanie się ludzi niewygodnych, na gangsterskich zasadach - bez odpraw. Takie traktowanie mediów jest haniebne i niegodne partii, która na sztandarach nosi takie piękne słowa jak prawo i sprawiedliwość.

Zupełnie inne stanowisko zajęła natomiast Anna T. Pietraszek, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, wieloletnia dokumentalistka w TVP.

- Bez opcji zerowej, wygaszenia umów, nie ma możliwości zmiany w TVP i Polskim Radiu, rozbicia tam układów biznesowych i personalnych - przekonywała w rozmowie z PAP. - Tylko pytanie, kto te media będzie odbudowywał? - zaznaczyła. Wątpliwości KSD - jak mówiła - budzi natomiast pomysł ściągania składki audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd, gdyż rodzi to wielkie pole do wykorzystywania danych osobowych przez firmy pośredniczące w handlu energią.

Prezes SDP Krzysztof Skowroński powiedział PAP, że Stowarzyszenie popiera przekształcenie mediów publicznych ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych. Jego zdaniem reforma ta jest potrzebna, by zbudować porządne media publiczne. Na tym etapie nie chciał jednak odnieść się do szczegółowych zapisów projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • PiS Hańba Wstyd! 2016-04-18 21:54:21
  Do wolność i solidarność: Piszesz o wolność i demokratę hipokryto , straciłeś poczucie bezpieczeństwa jakie gwarantował nam ustrój demokratyczny, przyznajesz więc iż kraj popada w anarchię , napisz więc petycję do swojego guru Jarosława Kaczyńskiego niech wyhamuje, gdyż jeszcze ktoś w twojej firmie bez nazwy pracuje .
 • wolność i solidarność 2016-04-18 21:17:17
  Do PiS Hańba Wstyd!: Wypraszam sobie poniżanie i brak szacunku do drugiego człowieka , ale prawda jest taka , że jestem wolnym i niezależnym człowiekiem , przecież nie wiesz z kim piszesz , nie interesuje mnie okradanie z gruntami , cokolwiek to znaczy , nie wiem o co chodzi. Ja prowadzę od wielu lat swoją firmę i zatrudniam pracowników , płacę podatki i ZUS , firma dobrze prosperuje i nie potrzebuję żadnych posad i pieniędzy , jestem szefem sam dla siebie i wielu innych chcących uczciwie pracować , a ty idź do pracy i nie urządzaj awantur , barbarzyństwa i dzielenia nas Polaków. Piszę o wolności i solidarności w naszym kraju , a nie o związku zawodowym Solidarność . Zresztą kończę z tobą , bo dosyć , że jesteś awanturnikiem i hipokrytą , to jeszcze nie umiesz czytać.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-04-18 17:06:09
  Do wolność i solidarność:Jebie Ci człowieku na maxa, zbolała prawda podcieracza dupska Kaczuszkowatego psychola! Skończycie faktycznie w szalecie, lub przy zamiataniu ulic, zbyt wiele nie nakradniecie z gruntami w obrębach gmin daliście popis, złodzieje i oszuści! Nie używaj chamie sloganu Solidarności, gdyż szmato nie walczyłeś o wolność i demokracje 1989roku z komuchami.
 • wolność i solidarność 2016-04-18 16:32:45
  Do PiS Hańba Wstyd!: Człowieku idź się leczyć albo uczyć poprawnej polszczyzny , nie będę zniżał się do twojego zerowego poziomu intelektualnego , obyczajowego i moralnego . Jad i nienawiść , uważaj bo kiedyś skończysz sam na ulicy w szalecie publicznym.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-04-18 13:13:48
  Do wolność i solidarność: Psychopato, widziałeś to światełko w tunelu KACZYŃSKIEGO? Przed czy po, jak się wysrał przypadkiem w TOJ-TOY, wiec tyle samo jest warta twoja wierność komuszkom, dobrze byś zrobił modląc się za terrorystów od nieudanego zamachu naTK w sekcie Rydzyka, pod warunkiem że cię tam wpuszczą!
 • wolność i solidarność 2016-04-18 09:00:56
  Do PiS Hańba Wstyd!: Szkodnik i owad , gorszy od wszystkich zwierząt świata , aby używać tak skandalicznych przekleństw , ty łobuzie i rozrabiako uliczny , od razu widać twoje wpisy są jadem trującym , wiadomo jesteś opłacanym dobrze prze PO i N - trolem internetowym , za grosz nie dorastasz do wybitnego męża stanu PANA JAROSŁAWA . Wyjdź na powietrze , nie siedź przy komputerze bo całkowicie psychicznie fiołki w głowie dostaniesz i co wtedy z mózgiem ??? Przewietrz się , bo straszne fekalia na tym forum.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-04-18 07:55:16
  Obecnie wprowadzona cenzura mediana przez PiS podważa po 26latach zasady ustroju demokratycznego(doszli do wniosku iż, 25lat minęło czyli określenie w prawie karnym dożywocie, czas to zmienić) "wolności słowa"zasady Solidarności o które walczyliśmy. Reasumując, TVP1 wiadomości oglądając pompowany scenariusz radości PiS wyzwolicieli, w rzeczywistości staliście się niewolnikami bez żadnych praw, wystarczy porównać kanał TV Polsat. Hahaha Kaczorek was wyruchał bez mydła.
 • spragniony123 2016-04-13 18:42:34
  Wszystkich dziennikarzy powinno się przesiać przez gęste sito .Nie życzę sobie w nowej TV sługusów PO i oligarchii którzy pomagali zamiatać wszystkie śmieci pod dywanREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA